Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ROZSTANIE

ROZSTANIE

La séparation
dramat, Francja, 1994, 85 min.
reżyseria: Christian Vincent
obsada: Daniel Auteuil, Isabelle Huppert, Jerome Deschamps, Karin Viard
Premiera w Ale kino+: 22.09.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 84 miejsce w rankingu

Anne (Isabelle Huppert) i Pierre (Daniel Auteuil) od kilku lat mieszkają razem w Paryżu, wychowując dwuletnie dziecko. Pewnego wieczoru w kinie, kiedy mężczyzna chce wziąć żonę za rękę, ona ją cofa.

Dwa dni potem Pierre dowiaduje się, że Anne kogoś ma. Już wcześniej czuł się odrzucony, teraz jego podświadome podejrzenia ostatecznie się potwierdziły. Anne i Pierre'a czeka rozwód.

"Rozstanie" to przejmująca swym chłodem filmowa analiza rozpadu małżeństwa. W tej skromnej, z metodyczną precyzją skonstruowanej opowieści, dramat rozgrywa się na poziomie drobnych gestów i spojrzeń. Anne jest kobietą skrytą i małomówną, trudno coś wyczytać z wyrazu jej twarzy czy oczu. Pierre początkowo przestraszony sytuacją, w scenie zazdrości reaguje wobec żony przemocą. Aktorzy tej klasy co Isabelle Huppert i Daniel Auteuil potrafią stworzyć wyraziste, ekspresyjne sceny dosłownie z paru słów i delikatnie zarysowanej sytuacji. Reżyser CHRISTIAN VINCENT z premedytacją zrezygnował z głębokiej eksploracji psychiki swoich bohaterów. Ich losy oglądamy z zewnątrz, niejako podglądając cudze zachowania. Vincent skupia się bez reszty na parze głównych aktorów dramatu; reszta tej starej jak świat historii go nie interesuje, dlatego nigdy nie zobaczymy kochanka Anne. Nie dowiemy się również za wiele o uczuciu, które kiedyś łączyło małżonków. Widz zostaje od razu wrzucony w koszmar związany z rozstaniem, tak jak w historiach o miłości od razu poznaje zafascynowanych sobą bohaterów.

Ścieżkę dźwiękową "Rozstania" tworzą pogodne "Wariacje goldbergowskie" Bacha w słynnym, znakomitym wykonaniu Glena Goulda, jakby dramat rozwodu i uwiądu miłości był tylko bolesnym, nieuchronnym etapem ludzkiego życia, przez który trzeba przejść.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...