Ale kino+
alekino+
Film. ROZTAŃCZONY BUNTOWNIK

ROZTAŃCZONY BUNTOWNIK

Strictly Ballroom
komediodramat, Australia, 1992, 95 min.
reżyseria: Baz Luhrmann
obsada: Barry Otto, Bill Hunter, Paul Mercurio, Tara Morice
Premiera w Ale kino+: 7.11.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 78 miejsce w rankingu

Tytułowy buntownik to Scott (Paul Mercurio), wybitny, ale lubiący chodzić własnymi drogami tancerz. Młody człowiek pragnie wprowadzić do konserwatywnych tańców towarzyskich elementy improwizacji i nowe, samodzielnie wymyślone figury i kroki. Budzi to oburzenie i kategoryczny sprzeciw jurorów konkursów tanecznych.

Scotta opuszcza stała partnerka, która nie chce niszczyć sobie kariery z powodu buntowniczych prowokacji tancerza. Na jej miejscu pojawia się niedoświadczona, ale otwarta na taneczne eksperymenty Fran (Tara Morice). Para bohaterów stratuje w najbardziej prestiżowym konkursie tańca towarzyskiego w Australii, rzucając wyzwanie rządzącym tą dyscypliną konserwatystom.

"Roztańczony buntownik" był jednym z największych przebojów kinowych w Australii pierwszej połowy lat 90. Film zdobył także popularność międzynarodową. I nic dziwnego - ta barwna, tryskająca energią, pełna muzyki i tańca opowieść była pierwszą manifestacją jednego z największych talentów współczesnego musicalu, australijskiego reżysera BAZA LUHRMANNA.

Fabuła "Roztańczonego buntownika" jest nieskomplikowana i przypomina nieco "Dirty Dancing", ale filmowi daleko jest do przeciętności. Podobnie jak następne projekty Luhrmanna, postmodernistyczna, uwspółcześniona wersja "Romea i Julii" z Leo di Caprio oraz głośny musical "Moulin Rouge!", "Roztańczony buntownik" to obraz o wyjątkowym rytmie, walorach plastycznych i porywającej energii. Wszystkie trzy filmy złożyły się w cykl, który reżyser nazwał Trylogią Czerwonej Kurtyny (Red Curtain Trilogy). Debiutancki "Roztańczony buntownik" zdobył osiem najważniejszych nagród Australijskiego Instytutu Filmowego, oraz wyróżnienie na festiwalu w Cannes dla najlepszego młodego twórcy, które otworzyło Luhrmannowi drogę do światowej kariery.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...