Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA

ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA

Sense and Sensibility
komedia romantyczna, Wlk. Brytania/USA, 1995, 135 min.
reżyseria: Ang Lee
obsada: Alan Rickman, Emma Thompson, Hugh Grant, Kate Winslet
Premiera w Ale kino+: 3.09.2003 r.
5.00
343
10 głosy | 24 miejsce w rankingu

Po premierze "Rozważnej i romantycznej" krytyka była w równym stopniu zachwycona, co zdumiona subtelnością, urokiem i kunsztownością tego obrazu.

Film oparty jest bowiem na debiutanckiej powieści Jane Austen, uważanej przez znawców literatury za najsłabszą w dorobku tej wybitnej skądinąd pisarki. Mało kto spodziewał się, że z tej romantycznej, ale cokolwiek płytkiej i naiwnej książki można zrobić kino, które zainteresuje współczesnego widza. Sceptycy nie docenili jednak talentów niezwykłego duetu artystów, którzy podjęli się przeniesienia "Rozważnej i romantycznej" na ekran - aktorki i scenarzystki Emmy Thompson oraz reżysera Anga Lee.

Akcja toczy się na początku XIX wieku w Anglii. Po śmierci męża pani Dashwood została pozbawiona przez sprytnych krewnych majątku. Wraz ze swoimi trzema córkami zmuszona jest przeprowadzić się do skromnego wiejskiego domku i żyć z nader skąpej pensyjki. Jedynym wyjściem jest dobrze wydać córki za mąż. Najmłodsza Margaret (Emilie Francois) jest jeszcze na etapie zabaw w domku na drzewie i chowania się pod stołem w bibliotece - póki co nie wchodzi więc w rachubę. Najstarsza, inteligentna i rozsądna Elinor (Emma Thompson) jest według XIX-wiecznych standardów uważana niemal za starą pannę. W najlepszej sytuacji znajduje się średnia córka, Marianne (Kate Winslet). Romantyczna, uczuciowa i naiwna, stanowi absolutne przeciwieństwo Elinor i jest w idealnym wieku do zamążpójścia. Wkrótce w domu pań Dashwood rzeczywiście pojawiają się kawalerowie. Jednak w XIX-wiecznym świecie skomplikowanych konwenansów nawiązanie owocnej znajomości nie będzie łatwe ani dla rozważnej Elinor, ani dla romantycznej Marianne.

W czasie realizacji "Rozważnej i romantycznej" Emma Thompson miała już status najwybitniejszej aktorki brytyjskiej swojego pokolenia. W życiu prywatnym i artystycznym partnerka Kennetha Brannagha, zasłynęła wielkimi kreacjami w szekspirowskich filmach męża oraz równie znakomitymi rolami w obrazach Jamesa Ivory'ego - między innymi w "Powrocie do Howrad's End" i w "Okruchach dnia". Adaptując powieść Jane Austen aktorka udowodniła, że jest także utalentowaną scenarzystką. Na pozór trzymając się wiernie oryginału, Thompson dodała młodzieńczej książce pisarki głębi, dwuznaczności i polotu. Reszty dokonał reżyser ANG LEE. Wybór Chińczyka z Tajwanu do realizacji tej bardzo angielskiej historii mógł się wydawać nieco ekscentryczny, ale tylko z pozoru. Wychowany w konserwatywnym środowisku Lee wiedział o społecznych konwenansach, rodzinnych rytuałach i towarzyskiej etykiecie o wiele więcej niż przytłaczająca większość współczesnych Brytyjczyków.

Przystępując do pracy nad "Rozważną i romantyczną" Ang Lee znany był już z pięknych i oryginalnych filmów, które realizował na Tajwanie, między innymi z obsypanego nagrodami "Eat Drink Man Woman". Największe sukcesy miał jednak dopiero przed sobą. W nadchodzących latach reżyser miał się objawić jako jedna z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych indywidualności współczesnego kina, twórca "Burzy lodowej", "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka", a ostatnio zaskakującego, ambitnego "Hulka". Drogę do tej wielkiej kariery otworzyło Tajwańczykowi właśnie powodzenie "Rozważnej i romantycznej".

Na film posypał się dosłownie deszcz wyróżnień - wśród nich Oscar za scenariusz i siedem nominacji, trzy nagrody BAFTA, Złoty Glob oraz berliński Złoty Niedźwiedź. Do sukcesu "Rozważnej i romantycznej" w dużej mierze przyczyniła się też obsada, szczególnie scenarzystka Emma Thompson, która wcieliła się w Elinor, oraz grająca Marianne Kate Winslet w przededniu występu w "Titanicu", który miał przynieść jej wkrótce oszałamiającą popularność.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...