Ale kino+
alekino+
Film. ROZWÓD PO AMERYKAŃSKU

ROZWÓD PO AMERYKAŃSKU

Divorce American Style
komedia, USA, 1967, 104 min.
reżyseria: Bud Yorkin
obsada: Debbie Reynolds, Dick Van Dyke, Jason Robards, Jean Simmons, Jr.
Premiera w Ale kino+: 17.07.2006 r.
4.29
343
60 głosy | 660 miejsce w rankingu

Zabawna satyra na plagę rozwodów, która ogarnęła Amerykę w latach 60.

Richard (Dick Van Dyke) i Barbara (Debbie Reynolds) Harmonowie są małżeństwem od siedemnastu lat. Przez ten czas dorobili się dwóch samochodów, dwójki dzieci i imponującego domu z dwiema łazienkami. To wszystko przestaje mieć jednak znaczenie, kiedy para zdaje sobie sprawę, że ich uczucie wygasło. Harmonowie nie mają ze sobą o czym rozmawiać, ich życie stało się nieznośnie przewidywalne, a próby rozbudzenia w sobie zmysłów kończą się żenującą porażką. Nie pomaga ani doradca małżeński (któremu Barbara wyraźnie wpada w oko), ani dobre rady przyjaciół, a adwokaci, których wreszcie wynajmują, bardziej zainteresowani są wspólną grą w golfa, niż interesami swoich klientów. Kiedy jednak pijany Richard skorzysta z usług prostytutki, a Barbara zawiedzie się na podtykanym jej przez znajomych milionerze, Harmonowie zobaczą swoje małżeństwo w nowym świetle.

Nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz "Rozwód po amerykańsku" widzowie i krytycy odebrali jako zabawną satyrę na amerykański styl życia, ale też gorzki portret pogarszającej się drastycznie w latach 60. kondycji rodziny w USA. Intencje reżysera widoczne były choćby w sposobie, w jaki przedstawiani są w pewnym momencie bohaterowie: "Oto Susie. Jest drugą córką Freda z pierwszego małżeństwa. A to jej ojczym Ed, którego żona Rosie była pierwszą żoną Jima. Ma ona dwójkę dzieci z pierwszego małżeństwa...". Kiedy pod koniec tej sceny bohaterowie rozjeżdżają się do domów, na parkingu zostaje mała dziewczynka, która z pewnością należy do któregoś z bohaterów, ale w całym tym zamieszaniu nie wiadomo, do kogo najbardziej.

Paradoksalnie reżyser BUD YORKIN do głównych ról wybrał aktorów, którzy sami wielokrotnie stawali na ślubnym kobiercu. Debbie Reynolds już w trakcie pracy nad filmem miała drugiego męża (potem rozwodziła się jeszcze dwukrotnie), a Dick Van Dyke rozstał się ze swoją ówczesną żoną, z którą ma czworo dzieci, w 1984 roku i obecnie jest mężem aktorki Michelle Triola. W rok po premierze "Rozwodu po amerykańsku" Bud Yorkin zrealizował jeden ze swoich najpopularniejszych filmów - "Inspektora Closeau" z Alanem Arkinem w roli głównej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...