Ale kino+
alekino+
Film. ROZWÓD PO WŁOSKU

ROZWÓD PO WŁOSKU

Divorce Italian Style/Divorzio all'italiana
komedia, Włochy, 1961, 100 min.
reżyseria: Pietro Germi
obsada: Daniela Rocca, Leopoldo Trieste, Marcello Mastroianni, Stefania Sandrelli
Premiera w Ale kino+: 14.01.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 27 miejsce w rankingu

Jedna z najlepszych włoskich komedii wszech czasów. Nagrodzony w Cannes i uhonorowany Oscarem błyskotliwy, doskonały aktorsko paszkwil na włoskie prawo, które jeszcze w latach 60. zabraniało rozwodów.

Baron Ferdinando Cefalu (Marcello Mastroianni) to wyjątkowo znudzony życiem i żoną Rosalią (Daniela Rocca) arystokrata z Sycylii. Jego życie nabiera jednak barw, kiedy na wakacje do jego pałacu przejeżdża młoda, piękna i zalotna kuzynka Angela (Stefania Sandrelli). Baron dostrzega w niej jedyną szansę, aby zaznać w życiu szczęścia - szansę jednak bardzo trudną do wykorzystania. Jest bowiem rok 1960, a we Włoszech nie istnieją jeszcze rozwody. Dopiero czternaście lat później Włosi w publicznym referendum wywalczą sobie prawo do zmieniania małżonków. Baron nie zamierza się jednak poddać. Istnieje we włoskim kodeksie karnym paragraf 587, który przewiduje, że jeśli morderstwo popełniane jest w obronie honoru własnego lub rodziny, sprawca może być skazany na najwyżej 3-7 lat więzienia. A co może pozbawić barona Cefau honoru? Oczywiście bezwstydny romans jego żony. Tak więc zdeterminowany arystokrata zaczyna szukać kochanka dla Rosalii, aby nakryć ją z nim in flagranti i zabić z zimną krwią. Idealnym kandydatem wydaje się znany Rosalii malarz, Carmelo Patane (Leopoldo Trieste).

"Rozwód po włosku" to jeden z najgłośniejszych włoskich filmów lat 60. Nie tylko zdobył nagrodę w Cannes dla najlepszej komedii, ale docenili go również członkowie Akademii z Los Angeles przyznając Oscara za scenariusz, a kreacją Marcella Mastroianniego zachwycili się jurorzy amerykańscy i angielscy - aktor otrzymał Złoty Glob i Baftę. Był to największy międzynarodowy sukces PIETRO GERMIEGO, zdolnego włoskiego scenarzysty, reżysera i aktora, który wcześniej zdobył m.in. nagrodę dla najlepszego włoskiego filmu w Wenecji za "La citta si difende" (1951) i nagrodę OCIC Award - Special Mention za "Czerwony sygnał" (1956).

"Rozwód po włosku" nie tylko bawił Włochów, ale dał im też odwagę do publicznego domagania się prawa do rozwodów. Kiedy w 1974 roku rząd, pod presją narodu, zmienił wreszcie prawo i pozwolił na rozwody tym, którzy źle ulokowali swoje uczucia, we Włoszech uznano to za kulminacyjny punkt rewolucji seksualnej, która przeszła przez świat w latach 60. i 70. Dopiero siedem lat później ten sam przywilej - jako ostatni europejski naród - wywalczyli sobie Hiszpanie.

Mastroianni zaś, który w "Rozwodzie..." stworzył jedną z najlepszych swoich aktorskich kreacji, trzy lata później dał się zaciągnąć do ołtarza Sophie Loren w nagrodzonym Złotym Globem "Małżeństwie po włosku" zrealizowanym przez Vittoria De Sicę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...