Ale kino+
alekino+
Film. RUCHOME PIASKI

RUCHOME PIASKI


film obyczajowy, Polska, 1969, 76 min.
reżyseria: Władysław Ślesicki
obsada: Henryk Borowski, Małgorzata Braunek, Marek Walczewski, Stefan Friedmann
Premiera w Ale kino+: 1.03.2005 r.
4.00
343
4 głosy | 366 miejsce w rankingu

Liryczna, pięknie sfotografowana opowieść o wakacyjnej przygodzie mężczyzny (Marek Walczewski) biwakującego z synem (Grzegorz Zuchowicz) na wydmach w Łebie.

Idyllę dni spędzanych na pływaniu łódką i wędkowaniu przerywa pojawienie się nieznajomej studentki (Małgorzata Braunek), z którą ojciec zaczyna flirtować zapominając zupełnie o swoim synu. Opuszczony i pozbawiony towarzystwa chłopiec czuje się coraz bardziej zazdrosny o dziewczynę, która odebrała mu rodzica, tym bardziej, że ją najwyraźniej bawi ta rywalizacja. Pewnego dnia ich obozowisko zostaje zaatakowane przez dwóch chuliganów. Syn boi się o ojca, ojciec o dziewczynę. Na szczęście napastnicy odpływają. Nazajutrz chłopiec budzi się sam w namiocie. Wszędzie szuka ojca. W pobliskim lesie spotyka motocyklistę, który odwozi malca do obozu, gdzie dostrzegają mężczyznę z dziewczyną, baraszkujących na wydmach. Dziecko jest wstrząśnięte. Motocyklista cieszy się - odnalazł wreszcie swoją Ankę. Ojciec czuje się oszukany i ośmieszony w oczach syna.

"Ruchome piaski", kameralny dramat rozgrywający się w dzikim nadmorskim krajobrazie, to jeden z najlepszych filmów WŁADYSŁAWA ŚLESICKIEGO (znanego przede wszystkim jako reżyser pierwszej ekranizacji "W pustyni i w puszczy"). Za ten obraz reżyser otrzymał dwie prestiżowe nagrody filmowe na festiwalach w Edynburgu i Colombo. Krytycy obok zdjęć chwalili przede wszystkim oszczędne użycie środków wyrazu, za pomocą których udało się reżyserowi i aktorom oddać napięcie narastające między trójką bohaterów. Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadania Kazimierza Orłosia, autora "Wielbłąda", na podstawie którego Jerzy Stuhr nakręcił "Duże zwierzę".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...