Ale kino+
alekino+
Film. RUMBLE FISH

RUMBLE FISH


dramat, USA, 1983, 90 min.
reżyseria: Francis Ford Coppola
obsada: Dennis Hopper, Diane Lane, Matt Dillon, Mickey Rourke
Premiera w Ale kino+: 4.06.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 380 miejsce w rankingu

Eksperymentalny film Francisa Forda Coppoli; opowieść o młodzieżowych gangach, zrealizowana w baśniowo-ekspresjonistycznej formie.

Rusty James (Matt Dillon) jest przywódcą gangu nastolatków w nieokreślonym, amerykańskim miasteczku. Impulsywny, zbuntowany przeciw całemu światu chłopak stara się sprostać legendzie swego starszego brata, niegdyś głośnego zabijaki i chuligana zwanego Motorcycle Boy (Mickey Rourke), który dawno temu wyjechał w nieznane. Rusty jest straceńcem, zmierza prostą drogą do zguby i samozniszczenia. Bohater jest coraz bardziej osamotniony; porzuca go dziewczyna, koledzy z gangu odsuwają się od nieobliczalnego przywódcy. Pewnego dnia do miasta niespodziewanie powraca Motorcycle Boy. Wbrew oczekiwaniom Rusty'ego starszy brat nie przybył by wesprzeć go w ulicznych bójkach; Motorcycle Boy usiłuje namówić bohatera, by porzucił prowadzącą do nikąd ścieżkę przemocy i wyjechał z miasteczka jak najdalej się uda. Dla Rusty'ego Jamesa jest już jednak za późno, a powrót Motorcycle Boya tylko przyspieszy nieuchronną tragedię.

Na początku lat 80. FRANCIS FORD COPPOLA dwukrotnie sięgnął po młodzieńcze powieści Susan Hinton. Pierwszym filmem zrealizowanym na podstawie jej książki były "Wyrzutki", drugim - "Rumble Fish". Miasto będące scenerią obrazu Coppoli nie zostało w filmie nazwane, ale zdjęcia kręcone były w Tulson w Oklahomie, rodzinnej miejscowości Hinton, w której toczy się akcja literackiego oryginału.

Po wielkich dziełach z lat 70., "Ojcu chrzestnym", "Rozmowie" i "Czasie Apokalipsy", Francis Ford Coppola wkroczył w następną dekadę jako gigant amerykańskiej kinematografii. Był jednak reżyserem, który nigdy nie wahał się zaryzykować pozycji i kariery w imię artystycznego eksperymentu. Tak właśnie uczynił realizując "Rumble Fish". Nakręcony niemal w całości na taśmie czarno-białej film zaskoczył krytykę skrajnie wystylizowaną, odważną formą. Coppola inspirował się kinem niemieckich ekspresjonistów, zmienił opowieść o młodzieżowych gangach w odrealnioną baśń dla dorosłych, poetycki dramat na temat dojrzewania. Film podzielił recenzentów; jedni zachwycali się formalną maestrią Coppoli, inni z tego samego powodu go krytykowali, nazywając "Rumble Fish" obrazem artystowskim i przerafinowanym. Nikt nie kwestionował jednak intuicji Coppoli w doborze młodych, mało znanych aktorów. W "Rumble Fish" wystąpiła grupa początkujących artystów, którzy w kilka lat później mieli stać się wielkimi gwiazdami; dość wymienić nazwiska Mickey'a Rourke, Matta Dillona, Diane Lane, Chrisa Penna czy Nicholasa Cage'a, debiutującego, niespełna dwudziestoletniego bratanka Francisa Forda Coppoli. W epizodycznej roli w filmie pojawiła się także 12-letnia córka reżysera, Sophia Coppola (dziś ceniona reżyserka); młodym aktorom partnerowało zaś dwóch charyzmatycznych artystów starszego pokolenia - autor "Easy Ridera" Dennis Hopper oraz wokalista Tom Waits.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...