Ale kino+
alekino+
Film. RUMUŃSKI ROMANS

RUMUŃSKI ROMANS

Offset
dramat, Rumunia/Niemcy, 2006, 110 min.
reżyseria: Didi Danquart
obsada: Alexandra Maria Lara, Felix Klare, Manfred Zapatka, Razvan Vasilescu
Premiera w Ale kino+: 18.01.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 324 miejsce w rankingu

Młody Niemiec zakochuje się w Rumunce z przeszłością, ale na drodze do happy endu staje zazdrosny eks-kochanek, pławiąca się w stereotypach niemiecka rodzina i nieporozumienia - nie tylko językowe.

Współczesny Bukareszt. Nicu Iorga (Razvan Vasilescu), właściciel dużej drukarni, choć nie jest już pierwszej młodości, zachowuje się, jak gdyby całe życie miał jeszcze przed sobą. Przyzwyczaił się do władzy i tego, że ludzie mu się nie sprzeciwiają. Ma też za sobą burzliwy romans ze swoją sekretarką Brindusą (Alexandra Maria Lara). Pewnego dnia w drukarni zjawia się Stefan (Felix Klare), młody niemiecki inżynier, który przyjechał do Rumunii, aby zainstalować nową maszynę offsetową w firmie Nico. Brindusa, która zna niemiecki, staje się jego tłumaczką, ale Stefan nie pozostaje długo obojętny na uroki Rumunki. Oboje zakochują się w sobie i zaczynają planować wspólną przyszłość. Z Niemiec przyjeżdża rodzina Stefana, a wraz z nią wszystkie niemieckie uprzedzenia do cudzoziemców i stereotypowe poglądy na rodzinę. Serdeczność ojca Brindusy (Valentin Platareanu) spotyka się z nieufnością i protekcjonalnym traktowaniem. Na domiar złego o planach małżeńskich swojej eks-kochanki dowiaduje się Nico, którego zraniona duma i zazdrość o Zachód i Stefana nie pozostają bez wpływu na Brindusę. Kobieta zdaje sobie sprawę, że nie do końca uwolniła się od tego związku i nadal imponuje jej, że pożąda ją ktoś dysponujący władzą. "Choćby nie wiem jak okrutnie się zachowywał, żaden inny mężczyzna nie obdarował mnie tyloma kwiatami, co on" - mówi Brindusa ojcu.

Zrealizowany w Bukareszcie "Rumuński romans" to film niemieckiego reżysera DIDI DANQUARTA, byłego wykładowcy University of Design i laureata Caligari Film Award na festiwalu w Berlinie za "Viehjud Levi" (1999), dramat o rodzącym się w Niemczech przed II wojną światową antysemityzmie. Również w "Rumuńskim romansie" Danquart odwołuje się do tragicznej historii - tym razem rumuńskiej. Pokazuje Bukareszt jako miasto minionej świetności, które pamięta jeszcze swoją architektoniczną wybujałość i kosmopolityczny urok, ale dziś nosi na sobie przede wszystkim ślady pozostawione przez reżim i rządy terroru. Zestawiając ze sobą Niemców i Rumunów Danquart pokazuje też kulturalne bariery, pułapki narodowych stereotypów i emocjonalne różnice. Nieporozumienia językowe odzwierciedlają tylko dużo głębsze przepaści, zakorzenione w języku, sposobie myślenia, a nawet w uczuciach i marzeniach.

Główną rolę Danquart powierzył urodzonej w Rumunii, ale wychowanej w Niemczech Alexandrze Marii Larze, która zdobyła sobie już nie tylko sympatię niemieckiej publiczności (tą przyniosła jej m.in. rola w serialu "Napoleon" z Gerardem Depardieu, gdzie zagrała panią Walewską), ale również uznanie międzynarodowej krytyki. Dostrzeżono m.in. jej role w "Nagich" (2002) Doris Dörrie, "Der Tunnel" (2001) Rolanda Suso Ruchtera, czy wreszcie "Upadek" (2004) Olivera Hirschbiegela, gdzie zagrała osobistą sekretarkę Hitlera.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...