Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. RYCERZ KRÓLA ARTURA

RYCERZ KRÓLA ARTURA

First Knight
dramat kostiumowy, USA, 1995, 129 min.
reżyseria: Jerry Zucker
obsada: Ben Cross, Julia Ormond, Richard Gere, Sean Connery
Premiera w Ale kino+: 21.01.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 40 miejsce w rankingu

W tej wersji historii o Rycerzach Okrągłego Stołu nie ma miecza Excalibura, sir Galahada, czarodziejki Morgan le Fay ani czarodzieja Merlina. Nie ma też wszechobecnej w legendach arturiańskich magii - z wyjątkiem magii miłości, reżyser skupia się bowiem na romansowym wątku staroangielskiej sagi.

Starzejący się król Artur (Sean Connery) zamierza pojąć za żonę piękną Ginewrę (Julia Ormond). Narzeczona monarchy jedzie do zamku Camelot na ślubną ceremonię, po drodze zostaje jednak napadnięta przez śmiertelnego wroga Artura, kiedyś rycerza Okrągłego Stołu, a dziś renegata i buntownika, sir Malaganta (Ben Cross). Przyszłą królową w ostatniej chwili ratuje z opresji dzielny wojownik Artura, sir Lancelot (Richard Gere). Ginewra nie potrafi oprzeć się urokowi romantycznego rycerza, a jednocześnie nie chce złamać słowa danego Arturowi. Sam Lancelot stoi przed podobnym dylematem - jego serce należy do Ginewry, ale pójście za jego głosem oznaczałoby zdradę króla, którego rycerz darzy największym szacunkiem. Rozwiązanie uczuciowych rozterek bohaterów jest tym trudniejsze, że nikczemny Malagant szykuje się do przejęcia władzy w królestwie. Rycerze Okrągłego Stołu muszą zjednoczyć się wokół swego władcy, by przeszkodzić tym niecnym planom.

Największym atutem filmu JERRY'EGO ZUCKERA jest obsada: Sean Connery jest wprost stworzony do zagrania władcy zamku Camelot, zaś Richard Gere jest wymarzonym Lancelotem - trudno znaleźć współczesnego amanta, który lepiej nadawałby się do roli najromantyczniejszego z Rycerzy Okrągłego Stołu. Pewnym zaskoczeniem była natomiast osoba reżysera tego wystawnego, kostiumowego widowiska. Jerry Zucker to filmowiec najbardziej znany ze spółki autorskiej z Jimem Abrahamsem. Obaj panowie zasłynęli jako specjaliści od zwariowanych, absurdalnych komedii; dość wymienić takie tytuły jak "Czy leci z nami pilot", "Hot shots" lub "Naga broń 1i1/2". Tym razem Zucker nie wykorzystuje jednak swoich, skądinąd wybitnych, talentów prześmiewcy i parodysty. "Rycerz króla Artura" nie jest filmem śmiertelnie poważnym, ale bliżej mu do przygodowego melodramatu niż satyrycznych wizji średniowiecza rodem z "Monty Pythona i św. Graala".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...