Ale kino+
alekino+
Film. Rydwany ognia

Rydwany ognia

Chariots Of Fire
dramat, Wlk. Brytania, 1981, 118 min.
reżyseria: Hugh Hudson
obsada: Ben Cross, Ian Charleson, Ian Holm, John Gielgud, Nicholas Farrell, Nigel Havers
Premiera w Ale kino+: 20.01.2014 r.
5.00
343
10 głosy | 15 miejsce w rankingu
Rydwany ognia
© Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

Nagrodzony 3 BAFTAMI, Złotym Globem i 4 Oscarami® film Hugh Hudsona, inspirowany biografiami dwóch biegaczy, medalistów Olimpiady w 1924 roku.

Harold Abrahams (Ben Cross) jest brytyjskim Żydem, studentem Uniwersytetu w Cambridge i zapalonym biegaczem. Na jednych z zawodów staje naprzeciwko szkockiego katolika Erika Liddella (Ian Charleson), który tryumfuje, kończąc tym samym zwycięską passę Harolda. Abrahamsa dostrzega jednak profesjonalny trener Sam Mussabini (Ian Holm). Jest gotowy pracować z chłopakiem, jednak propozycja ta spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem wykładowców z Cambridge, twierdzących iż sportowiec-amator nie może odbywać treningów u zawodowca. Dla Abrahamsa jest przejaw antysemityzmu uniwersyteckiej kadry. Kilka lat później Eric i Harold trafiają do brytyjskiej reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Pierwszy startuje, by dowieść boskiej chwały, drugi, aby przezwyciężyć ciążące nad nim uprzedzenia. Obaj są jednakowo mocno zdeterminowani, aby odnieść sukces.

Wyreżyserowane w 1981 roku przez niezbyt znanego wówczas reżysera HUGH HUDSONA "Rydwany ognia" są niewątpliwie filmem kanonicznym. Obraz sięgnął po 3 nagrody BAFTA (był nominowany w 11 kategoriach), Złoty Glob dla najlepszej produkcji zagranicznej oraz 4 Oscary (nominowany w 7 kategoriach). Brytyjski Instytut Filmowy umieścił go na 19. pozycji listy 100 najwybitniejszych dzieł brytyjskiej kinematografii. Przyczyn takiego powodzenia dramatu obyczajowego Hudsona można upatrywać w kilku czynnikach. Po pierwsze - znakomity scenariusz Colina Wellanda, inspirowany biografiami dwóch biegaczy, medalistów Olimpiady w 1924 roku. Po drugie - imponująca ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Vangelisa. Po trzecie - talent samego Hudsona. I po czwarte wreszcie - umiejętnie dobrana obsada. O ile w duet głównych bohaterów wcielili się stosunkowo nieznani Ben Cross i Ian Charleson, na dalszym planie da się zauważyć takie osobowości, jak John Gielgud ("Człowiek słoń", "Artur", liczne role w adaptacjach Szekspira), wybitny reżyser Lindsay Anderson (twórca m.in. "Sportowego życia", "Jeżeli..." i "Szczęśliwego człowieka") oraz Ian Holm ("Nagi lunch", "eXistenZ", trylogia "Władca Pierścieni"), wyróżniony za rolę trenera Mussabiniego Złotą Palmą w Cannes.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...