Ale kino+
alekino+
Film. RYKOWISKO

RYKOWISKO


film obyczajowy, Polska, 1986, 78 min.
reżyseria: Grzegorz Skurski
obsada: Franciszek Pieczka, Roman Wilhelmi, Sławomira Łozińska, Zbigniew Buczkowski
Premiera w Ale kino+: 18.03.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 69 miejsce w rankingu

Akcja tej polityczno-ekologicznej satyry na władze PRL-u obudowana jest wokół negocjacji, które Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi.

Kiedy okazuje się, że pomyślność rozmów zależy w głównej mierze od senatora Caposty (Bruno O'Ya), Amerykanina polskiego pochodzenia, przedstawiciele polskiego rządu robią wszystko, aby przyjął on zaproszenie do kraju. Warunkiem jego przyjazdu jest jednak udział w polowaniu, na którym senator pragnie ustrzelić jelenia. Zwierzynę wystawić ma doświadczony leśnik Wiktor Szałaj (Roman Wilhelmi) o kilku dość ryzykownych w tej sytuacji wadach - jest znanym w okolicy bimbrownikiem i awanturnikiem, który właśnie wyszedł z więzienia. W dodatku od dłuższego czasu nie pełni już obowiązków leśniczego, gdyż jego miejsce zajął nadleśniczy Siekierko, zwany "Desantowcem" (Zbigniew Buczkowski). MSZ postanawia jednak przywrócić Wiktora na dawne stanowisko, co leśniczy natychmiast wykorzystuje, aby postawić kilka własnych warunków. Dobrą passę Szałaja zakłóca konflikt z młodą żoną Baśką (Sławomira Łozińska), o którą jest chorobliwie zazdrosny. Otóż w szczerej rozmowie z mężem kobieta wyznaje, że senatora Capostę zna osobiście i to dość dobrze - w czasach, kiedy nie był jeszcze politykiem, ale już uwielbiał polowania spędziła z nim namiętną noc.

"Rykowisko" - mimo swej satyrycznej wymowy i komediowej konwencji - oparte jest na wydarzeniach autentycznych, opisanych przez Romana Bratnego, brata scenarzysty filmu, Andrzeja Mularczyka w tomie "Koszenie pawi". Skądinąd reżyser filmu, GRZEGORZ SKURSKI bardziej niż jako twórca filmów fabularnych znany jest jako dokumentalista. Swój talent udowodnił choćby wielokrotnie nagradzanym dokumentem "Tam i z powrotem", którego bohater od siedmiu lat wstaje o drugiej w nocy, aby z rodzinnej wsi dojechać do pracy w Warszawie. Sam Skurski jest zresztą postacią niezwykle barwną - zanim stał się reżyserem pracował jako taksówkarz, a później jako robotnik w wytwórni materiałów budowlanych. Studiował zootechnikę, polonistykę, prawo i anglistykę. Obecnie można go nazwać renesansowym człowiekiem filmu - jest reżyserem filmów fabularnych, krótkich metraży i dokumentów, ale również reporterem i aktorem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...