Ale kino+
alekino+
Film. RYKSZARZ

RYKSZARZ

Cyclo
dramat, Francja/Wietnam, 1995, 124 min.
reżyseria: Anh Hung Tran
obsada: Le Van Loc, Nhu Quynh Nguyen, Tony Leung Chiu Wai, Tran Nu Yen-Khe
Premiera w Ale kino+: 6.06.2004 r.
4.00
343
104 głosy | 413 miejsce w rankingu

Elektryzujący, impresyjny, pełen przemocy i poezji wizerunek miasta Ho Chi Minh (dawnego Sajgonu) nakreślony przez bodaj najwybitniejszego współczesnego reżysera wietnamskiego, Anh Hunga Tran.

Bohaterem opowieści jest nastolatek ze slumsów współczesnego Sajgonu. Chłopiec zarabia na utrzymanie wożąc pasażerów w miejskim piekle zatłoczonych ulic metropolii rowerową taksówką - rykszą. Pewnego dnia bohater zostaje napadnięty przez bandytów, którzy zabierają mu pojazd. Ryksza nie była własnością chłopca; wynajmował ją od kobiety zwanej Madamme. Tajemnicza Madamme okazuje się nie tylko właścicielką wypożyczalni ryksz, lecz także potężną postacią z przestępczego podziemia. Młody rykszarz musi teraz odpracować stracony wehikuł wykonując zlecenia dla mafii. Madamme oddaje chłopca pod kuratelę melancholijnego gangstera zwanego Poetą. Bohater staje się praktycznie niewolnikiem gangu; mafiozi nakłaniają go do popełniania coraz bardziej zuchwałych przestępstw. Rykszarz podziwia w głębi serca Poetę i marzy by stać się kimś takim jak on. Nie wie jednak, że gangster jest także sutenerem i kochankiem jego siostry, którą wciągnął w prostytucję. Tymczasem przestępcze szkolenie rykszarza zmierza do kulminacji; nadchodzi dzień, w którym chłopiec dostanie do ręki broń i pierwsze zlecenie zabójstwa.

ANH HUNG TRAN jest mistrzem w kreowaniu atmosfery. Wietnamski reżyser od lat mieszka we Francji. Jego pierwszy film, "Smak zielonej papai" z 1993 r. zrobił furorę w Cannes i zdobył nominację do Oscara. Akcja filmu toczyła się w Hanoi, ale Anh Hung Tran nakręcił całość zdjęć we Francji, z niewiarygodnym pietyzmem odtwarzając w paryskim studio klimat i realia rodzinnego Wietnamu. Przy realizacji "Rykszarza" reżyser otrzymał już pozwolenie wietnamskich władz na pracę w Ho Chi Minh. Fabuła filmu jest bardzo luźno skonstruowana; wydarzenia pokazane są z perspektywy młodego bohatera, który, podobnie jak widz, niewiele wie o osobach dramatu i toczących się wokół wypadkach. Impresyjna narracja oparta jest na subiektywnym odbiorze rzeczywistości przefiltrowanej przez nadwrażliwą osobowość bezimiennego Rykszarza. Prawdziwym bohaterem filmu jest jednak miasto. Stworzony przez Anh Hunga Tran niezwykle sugestywny i intensywny portret tętniącej obłąkańczym rytmem, tryskającej chaotyczną żywiołowością południowoazjatyckiej metropolii porównywany był przez krytyków do wizerunków Hongkongu z filmów Wong Kar-Wai'a. W roli Poety w filmie Wietnamczyka wystąpił zresztą jeden z ulubionych aktorów Wong-Kar Wai'a, chiński gwiazdor Tony Leung. Łączący poezję i drapieżny naturalizm, zmysłowość i okrucieństwo "Rykszarz" ugruntował pozycję Anh Hunga Tran, jednego z najciekawszych i najbardziej obiecujących filmowców azjatyckich - wysoka ocena filmu przez krytykę została potwierdzona Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...