Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. RYSZARD III

RYSZARD III

Richard III
dramat, Wlk. Brytania/USA, 1995, 100 min.
reżyseria: Richard Loncraine
obsada: Annette Bening, Ian McKellen, Jim Broadbent, John Wood, Maggie Smith, Nigel Hawthorne, Robert Downey Jr.
Premiera w Ale kino+: 5.04.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 357 miejsce w rankingu

Obsypana nagrodami ekstrawagancka, uwspółcześniona wersja dramatu Williama Shakespeare'a. Akcja "Ryszarda III" toczy się nie w średniowieczu, lecz latach 30. XX wieku, a opętany rządzą władzy szekspirowski Ryszard pojawia się pod postacią faszystowskiego dyktatora stylizowanego na Adolfa Hitlera.

William Shakespeare był największym nowożytnym dramaturgiem. Współcześnie okazał się także doskonałym scenarzystą. Dramaty Shakespeare'a świetnie sprawdzają się w kinie - a w dodatku dobrze poddają się aktualizacji. Akcje sztuk angielskiego mistrza notorycznie przenosi się w mniej lub bardziej współczesne realia - dość wspomnieć głośne "Romeo + Julię" Baza Luhrmanna, w którym szekspirowski dramat rozgrywa się w środowisku kalifornijskich gangów młodzieżowych, czy "Hamleta" Richarda Almereydy, w którym książę duński jest szefem wielkiej korporacji. Do tego nurtu należy również "Ryszard III" w reżyserii RICHARDA LONCRAINE. To jedna z najciekawszych szekspirowskich adaptacji filmowych lat 90. Film powstał na podstawie głośnego spektaklu londyńskiego National Theatre. Inspiratorem przeniesienia teatralnej inscenizacji na ekran oraz autorem scenariusza był gwiazdor przedstawienia, wybitny szekspirowski aktor Ian McKellen (szerokiej publiczności znany m.in. z roli Gandalfa we "Władcy Pierścieni").

W tej wersji "Ryszarda III" szekspirowski dramat żądzy władzy, tyranii i niemożliwej do zatrzymania spirali zbrodni, rozgrywa się w latach 30. ubiegłego wieku. Oglądamy alternatywną wersję historii, w której Wielką Brytanię opanowuje totalitarny, faszystowski reżim. Grany przez Iana McKellena Ryszard nie jest już średniowiecznym magnatem, lecz odzianym w czarny, esesmański uniform dyktatorem przypominającym Adolfa Hitlera - szaleńcem opętanym żądzą niczym nieograniczonej, absolutnej władzy.

Zrealizowane w międzynarodowej, gwiazdorskiej obsadzie, m.in. Annette Bening, Robert Downey Jr., Nigel Hawthorne, przedsięwzięcie Iana McKellena i Richarda Loncraine jest jeszcze jednym dowodem na uniwersalność i aktualność tekstów Shakespeare'a. Film robi przy tym duże wrażenie staranną, przemyślaną produkcją - kapitalnymi kostiumami będącymi swobodną wariacją na temat mody (również wojskowej) lat międzywojennych, oraz pomysłowymi scenografiami - w roli fikcyjnego, totalitarnego Londynu wystąpiły realnie istniejące obiekty i budynki, poddane tylko przez scenografów odpowiedniej "charakteryzacji".

Richard Loncraine otrzymał za "Ryszarda III" na festiwalu w Berlinie Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię, McKellen dostał Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora, a renomowany operator Pierre Biziou był nominowany za zdjęcia do Złotej Żaby na festiwalu Camerimage.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...