Ale kino+
alekino+
Film. Ryzykantka

Ryzykantka

The Whistleblower
dramat sensacyjny, Niemcy/Kanada, 2010, 112 min.
reżyseria: Larysa Kondracki
obsada: Anna Anissimova, Benedict Cumberbatch, David Strathairn, Monica Bellucci, Rachel Weisz, Roxana Condurache, Vanessa Redgrave
Premiera w Ale kino+: 25.04.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 69 miejsce w rankingu
Ryzykantka

Wstrząsające zderzenie ze światem handlu kobietami w powojennej Bośni. "Ryzykantka" to oparty na faktach film z fantastyczną rolą Rachel Weisz. Autorem muzyki jest Mychael Danna, uhonorowany Oscarem za ścieżkę dźwiękową do "Życia Pi" Anga Lee.

Jest rok 1999. Młoda, ale doświadczona już policjantka, Kathy Bolkovac (Rachel Weisz) stara się o przeniesienie na posterunek w Dalton. Chce być bliżej córki, która wraz ojcem, byłym mężem Kathy, przeprowadza się właśnie do tego miasta. Zamiast przeniesienia policjantka otrzymuje propozycję świetnie płatnego wyjazdu do Bośni, w roli obserwatorki z ramienia ONZ. Na miejscu przekonuje się, z jaką pobłażliwością miejscowe władze traktują przemoc wobec kobiet. Zaczyna działać, czym zwraca na siebie uwagę komisarz ds. praw człowieka, Madeleine Rees (Vanessa Redgrave). Prędko otrzymuje awans, a w trakcie rutynowych działań wpada na trop handlu kobietami na przerażającą wręcz skalę.

"Wiem, gdzie znaleźć najlepsze dwunastolatki" - to były jedne z pierwszych słów, jakie Kathryn Bolkovac, policjantka z Nebraski, usłyszała podczas swojej misji w Bośni. Przerażona degrengoladą moralną oraz tym, że klientami seksualnych niewolnic byli koledzy z pracy, zatrudnieni, by przywracać normalność w powojennym świecie, postanowiła działać.

Film "Ryzykantka" powstał w ścisłej współpracy z Kathryn Bolkovac, pierwowzorem postaci granej przez Rachel Weisz. Rolę zaproponowano aktorce już w 2005 r., ale Weisz, która spodziewała się wtedy dziecka, uznała, że to zbyt trudna rola, by podjąć się jej w ciąży. Gdy po kilku latach ponownie rozważano realizację projektu, laureatka Oscara za rolę w "Wiernym ogrodniku" Fernando Meirellesa, nie zawahała się. Efekt okazał się znakomity.

"Ryzykantka" jest debiutem Kanadyjki, LARYSY KONDRACKI,która zrealizowała kilka odcinków dobrze ocenianego serialu "Copper" oraz "Rogue", (premiera zapowiadana jest na 2013 r.). Autorem muzyki do filmu "Ryzykantka" jest Mychael Danna, który 24 lutego 2013 roku odebrał w Los Angeles statuetkę Oscara za ścieżkę dźwiękową do "Życia Pi" w reżyserii Anga Lee.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: OBLICZA WOJNY - RYZYKANTKA (materiał wideo 13:41 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Oblicza Wojny

SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...