Ale kino+
alekino+
Film. Rząd 3 odc. 2: Państwo prawa

Rząd 3 odc. 2: Państwo prawa

Borgen 3 ep. 2 Med lov skal land bygges
serial polityczny, Dania, 2013, 58 min.
reżyseria: Charlotte Sieling
obsada: Birgitte Hjort Sørensen, Pilou Asbæk, Søren Malling, Sidse Babett Knudsen
Premiera w Ale kino+: 22.04.2014 r.
4.00
343
4 głosy | 99 miejsce w rankingu
Rząd 3 odc. 2: Państwo prawa

Motto odcinka: "Mała, ale szczęsna garstka braci" - Szekspir, "Henryk V"

Birgitte Nyborg decyduje się na powrót do polityki. W tym celu szykuje się do powołania nowej partii. Kto ją wesprze w jej planach? Nie jest łatwo podnieść się po porażce - doświadczyła tego Birgitte, która chcąc wrócić do polityki przegrała z Jacobem Kruse'em walkę o przywództwo w Umiarkownych. Jednak Birgitte nie rezygnuje z ambicji i decyduje się - na razie w tajemnicy - powołać do życia zupełnie nową partię. Robi to przede wszystkim z jednego powodu - złości ją to, że Umiarkowani posłużyli Larsowi Hesselboe - obecnemu premierowi - do przeforsowania ustawy imigracyjnej, znacznie utrudniającej życie obcokrajowcom w Danii.
Birgitte kontaktuje się z dziennikarką Katrine i proponuje jej stanowisko sekretarza prasowego. Poparcie dla Birgitte okazuje Nete Buch, która opuszcza Umiarkownych i dołącza do Nyborg. Jednak gdy stary przyjaciel i sojusznik Birgitte, Bent Sejrø, dowiaduje się o jej pomyśle, wpada w gniew; uświadamia jej, że nie będą mogli się dłużej przyjaźnić, jeśli Birgitte założy nową partię konkurującą z Umiarkownymi, gdzie działa Bent. Ale Birgitte już się zdecydowała i teraz zastanawia się, jak i kogo przeciągnąć na swoją stronę.

"Jesli chcesz sprawdzić charakter człowieka, daj mu władzę" - ten cytat Abrahama Lincolna można traktować jako motyw przewodni duńskiego serialu "Rząd" (Borgen). Jego twórcy po mistrzowsku opowiadają o kulisach władzy, obnażając wątpliwe moralnie decyzje i intrygi, które są stosowane do osiągnięcia celu. Odpowiadają też na pytanie, jak wysoką cenę można zapłacić za sukces w polityce. Główną bohaterką "Rządu" jest Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen, nominowana za swoją rolę do Emmy), pierwsza kobieta-premier w historii Danii. Widzowie śledzą jej polityczną karierę, obfitującą w niełatwe decyzje i układy, potyczki z oponentami i mediami. Jej zaangażowanie w politykę nie obyło się bez poświęceń - sukces okupiła rozwodem, omal też nie straciła córki.

Oryginalny tytuł serii "Borgen" oznacza "zamek" i w potocznym języku odnosi się do Christiansborgu - kopenhaskiego zamku królewskiego, który jest obecnie siedzibą duńskiego parlamentu. Bohaterami serii są przedstawiciele trzech środowisk: dziennikarka Katrine (w tej roli Birgitte Hjort Sorensen), doradca medialny Kasper Juul (Pilou Asbak) oraz pierwsza duńska premier, Birgitte Nyborg, w którą brawurowo wcieliła się Sidse Babett Knudsen. Rola ta przyniosła jej nominację do Emmy oraz statuetkę BAFTA TV zdobytą wspólnie z reżyserem Sorenem Kragh-Jacobsenem, jednym z twórców serii. "Rząd" wyprodukowała wytwórnia DR, odpowiedzialna za międzynarodowy sukces serialu kryminalnego "Forbrydelsen" - "The Killing", który również można oglądać w ale kino+.

ODCINKI

Rząd 3
Rząd 3 odc. 3: Dostatecznie śniada twarz
Rząd 3 odc. 4: Ktoś traci, ktoś wygrywa
Rząd 3 odc. 5: Nie cudzołóż
Rząd 3 odc. 6: Synowie przeszłości
Rząd 3 odc. 7: Upadek
Rząd 3 odc. 8: Poglądy się zmienia
Rząd 3 odc. 9
Rząd 3 odc. 10
Rząd 3 odc. 1: Dania moja ojczyzna
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...