Ale kino+
alekino+
Film. Rząd 3 odc. 3: Dostatecznie śniada twarz

Rząd 3 odc. 3: Dostatecznie śniada twarz

Borgen 3 ep. 3 Den rigtige nuance af brun
serial polityczny, Dania, 2013, 58 min.
reżyseria: Jesper W. Nielsen
obsada: Birgitte Hjort Sørensen, Pilou Asbæk, Søren Malling, Sidse Babett Knudsen
Premiera w Ale kino+: 29.04.2014 r.
343
Rząd 3 odc. 3: Dostatecznie śniada twarz

Motto odcinka: "Niektórzy zmieniają partię w imię swoich zasad. Inni zmieniają zasady w imię swojej partii" - Churchill.

Powstaje partia "Nowa Demokraci", którą stworzyła Brigitte. Jest wiele planów i pomysłów, a do prac nad programem przyłączają się coraz to nowe osoby. Brigitte spotyka się z Katrine i kierownictwem partii, które tworzą Bent, Nete, Erik i Jon - chodzi o ich udział w dyskusji na temat zintegrowania mniejszości narodowych w Danii. Dyskusję organizuje telewizja TV1. Wszyscy zgadzają się, że powinni znaleźć rzecznika integracji, najlepiej, aby osoba ta była muzułmaninem lub muzułmanką. Tymczasem życie prywatne Brigitte również jest pełne zawirowań - wraz z dziećmi musi się przeprowadzić do mniejszego i tańszego mieszkania. Niestety nie wszystko idzie tak gładko, jak by tego chciała. W dodatku Brigitte coraz częściej ma problemy z ręką, w której czasami traci czucie.

"Jesli chcesz sprawdzić charakter człowieka, daj mu władzę" - ten cytat Abrahama Lincolna można traktować jako motyw przewodni duńskiego serialu "Rząd" (Borgen). Jego twórcy po mistrzowsku opowiadają o kulisach władzy, obnażając wątpliwe moralnie decyzje i intrygi, które są stosowane do osiągnięcia celu. Odpowiadają też na pytanie, jak wysoką cenę można zapłacić za sukces w polityce. Główną bohaterką "Rządu" jest Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen, nominowana za swoją rolę do Emmy), pierwsza kobieta-premier w historii Danii. Widzowie śledzą jej polityczną karierę, obfitującą w niełatwe decyzje i układy, potyczki z oponentami i mediami. Jej zaangażowanie w politykę nie obyło się bez poświęceń - sukces okupiła rozwodem, omal też nie straciła córki.

Oryginalny tytuł serii "Borgen" oznacza "zamek" i w potocznym języku odnosi się do Christiansborgu - kopenhaskiego zamku królewskiego, który jest obecnie siedzibą duńskiego parlamentu. Bohaterami serii są przedstawiciele trzech środowisk: dziennikarka Katrine (w tej roli Birgitte Hjort Sorensen), doradca medialny Kasper Juul (Pilou Asbak) oraz pierwsza duńska premier, Birgitte Nyborg, w którą brawurowo wcieliła się Sidse Babett Knudsen. Rola ta przyniosła jej nominację do Emmy oraz statuetkę BAFTA TV zdobytą wspólnie z reżyserem Sorenem Kragh-Jacobsenem, jednym z twórców serii. "Rząd" wyprodukowała wytwórnia DR, odpowiedzialna za międzynarodowy sukces serialu kryminalnego "Forbrydelsen" - "The Killing", który również można oglądać w ale kino+.

ODCINKI

Rząd 3
Rząd 3 odc. 4: Ktoś traci, ktoś wygrywa
Rząd 3 odc. 5: Nie cudzołóż
Rząd 3 odc. 6: Synowie przeszłości
Rząd 3 odc. 7: Upadek
Rząd 3 odc. 8: Poglądy się zmienia
Rząd 3 odc. 9
Rząd 3 odc. 10
Rząd 3 odc. 1: Dania moja ojczyzna
Rząd 3 odc. 2: Państwo prawa
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...