Ale kino+
alekino+
Film. Rząd 3 odc. 4: Ktoś traci, ktoś wygrywa

Rząd 3 odc. 4: Ktoś traci, ktoś wygrywa

Borgen 3 ep. 4 Den enes død...
serial polityczny, Dania, 2013, 58 min.
reżyseria: Jesper W. Nielsen
obsada: Birgitte Hjort Sørensen, Pilou Asbæk, Søren Malling, Sidse Babett Knudsen
Premiera w Ale kino+: 29.04.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 91 miejsce w rankingu
Rząd 3 odc. 4: Ktoś traci, ktoś wygrywa

Motto: "Duńskie świnie są zdrowe - faszerują je penicyliną" - Michael Witte, 1978.

Birgitte, opracowując strategię swojej partii, chce zabrać głos w dyskusji nad etyką hodowli świń i jakością produkcji wieprzowiny w Danii. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi jej niefortunne zdarzenie, które przytrafia się jej przyjacielowi z Anglii, Jeremy'emu Walshowi. Po kolacji, na którą zabrała go Birgitte, Jeremy ciężko zachorował. Mężczyzna ma silną alergię na penicylinę, a mięso, które dostał w restauracji, pochodziło ze świni, która zbyt szybko trafiła do uboju po leczeniu tym antybiotykiem. Posiłkując się wypadkiem Jeremy'ego "Nowi Demokraci" chcą zakwestionować nową ustawę, wprowadzającą złagodzenie zasad odnoszących się do duńskich hodowców trzody chlewnej. Tego wieczoru Brigitte występuje w TV1, gdzie opowiada się za ochroną obywateli i jakości, a nie przemysłu i ilości.

"Jesli chcesz sprawdzić charakter człowieka, daj mu władzę" - ten cytat Abrahama Lincolna można traktować jako motyw przewodni duńskiego serialu "Rząd" (Borgen). Jego twórcy po mistrzowsku opowiadają o kulisach władzy, obnażając wątpliwe moralnie decyzje i intrygi, które są stosowane do osiągnięcia celu. Odpowiadają też na pytanie, jak wysoką cenę można zapłacić za sukces w polityce. Główną bohaterką "Rządu" jest Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen, nominowana za swoją rolę do Emmy), pierwsza kobieta-premier w historii Danii. Widzowie śledzą jej polityczną karierę, obfitującą w niełatwe decyzje i układy, potyczki z oponentami i mediami. Jej zaangażowanie w politykę nie obyło się bez poświęceń - sukces okupiła rozwodem, omal też nie straciła córki.

Oryginalny tytuł serii "Borgen" oznacza "zamek" i w potocznym języku odnosi się do Christiansborgu - kopenhaskiego zamku królewskiego, który jest obecnie siedzibą duńskiego parlamentu. Bohaterami serii są przedstawiciele trzech środowisk: dziennikarka Katrine (w tej roli Birgitte Hjort Sorensen), doradca medialny Kasper Juul (Pilou Asbak) oraz pierwsza duńska premier, Birgitte Nyborg, w którą brawurowo wcieliła się Sidse Babett Knudsen. Rola ta przyniosła jej nominację do Emmy oraz statuetkę BAFTA TV zdobytą wspólnie z reżyserem Sorenem Kragh-Jacobsenem, jednym z twórców serii. "Rząd" wyprodukowała wytwórnia DR, odpowiedzialna za międzynarodowy sukces serialu kryminalnego "Forbrydelsen" - "The Killing", który również można oglądać w ale kino+.

ODCINKI

Rząd 3
Rząd 3 odc. 3: Dostatecznie śniada twarz
Rząd 3 odc. 5: Nie cudzołóż
Rząd 3 odc. 6: Synowie przeszłości
Rząd 3 odc. 7: Upadek
Rząd 3 odc. 8: Poglądy się zmienia
Rząd 3 odc. 9
Rząd 3 odc. 10
Rząd 3 odc. 1: Dania moja ojczyzna
Rząd 3 odc. 2: Państwo prawa
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...