Ale kino+
alekino+
Film. Rząd 3 odc. 7: Upadek

Rząd 3 odc. 7: Upadek

Borgen 3 ep.7 Faldet
serial polityczny, Dania, 2013, 58 min.
reżyseria: Henrik Ruben Genz
obsada: Birgitte Hjort Sørensen, Pilou Asbæk, Søren Malling, Sidse Babett Knudsen
Premiera w Ale kino+: 13.05.2014 r.
4.00
343
4 głosy | 94 miejsce w rankingu
Rząd 3 odc. 7: Upadek

Motto: "Można oszukiwać część ludzi cały czas i wszystkich ludzi przez część czasu, ale nie da się oszukiwać wszystkich ludzi cały czas" - Abraham Lincoln.

Birgitte musi zmierzyć się z przyspieszonymi wyborami, które niespodziewanie ogłosił premier. Czy "Nowi Demokraci" wyjdą z tego obronną ręką? Premier Lars Hesselboe, ku ogólnemu zaskoczeniu, ogłasza wcześniejsze wybory. Dla "Nowych Demokratów" oznacza to, że muszą zacząć działać. Jest to tym trudniejsze, że partia nie ma jeszcze sformułowanych swoich głównych założeń, brakuje jej kandydatów do okręgów wyborczych i pieniędzy na uruchomienie kampanii. Jakby tego było mało, obecny rząd wykupił najlepsze czasy antenowe do promocji. Oprócz problemów, które pojawiły się w związku z nieoczekiwanie przyspieszoną kampanią, Brigitte zmaga się ze zdrowiem. Dają o sobie znać skutki operacji piersi, w której pojawiły się zmiany rakotwórcze. Prawie codziennie poddawana jest radioterapii, co jest bolesne i skrajnie wyczerpujące dla jej organizmu. Przez to Brigitte ciągle jest nieobecna w pracy. To z kolei denerwuje członków partii, w tym Katrine, zaskoczonych nowym zachowaniem Brigitte. Bowiem Brigitte, wbrew zaleceniom swojego lekarza, postanowiła nikomu nie mówić o swojej chorobie.

"Jesli chcesz sprawdzić charakter człowieka, daj mu władzę" - ten cytat Abrahama Lincolna można traktować jako motyw przewodni duńskiego serialu "Rząd" (Borgen). Jego twórcy po mistrzowsku opowiadają o kulisach władzy, obnażając wątpliwe moralnie decyzje i intrygi, które są stosowane do osiągnięcia celu. Odpowiadają też na pytanie, jak wysoką cenę można zapłacić za sukces w polityce. Główną bohaterką "Rządu" jest Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen, nominowana za swoją rolę do Emmy), pierwsza kobieta-premier w historii Danii. Widzowie śledzą jej polityczną karierę, obfitującą w niełatwe decyzje i układy, potyczki z oponentami i mediami. Jej zaangażowanie w politykę nie obyło się bez poświęceń - sukces okupiła rozwodem, omal też nie straciła córki.

Oryginalny tytuł serii "Borgen" oznacza "zamek" i w potocznym języku odnosi się do Christiansborgu - kopenhaskiego zamku królewskiego, który jest obecnie siedzibą duńskiego parlamentu. Bohaterami serii są przedstawiciele trzech środowisk: dziennikarka Katrine (w tej roli Birgitte Hjort Sorensen), doradca medialny Kasper Juul (Pilou Asbak) oraz pierwsza duńska premier, Birgitte Nyborg, w którą brawurowo wcieliła się Sidse Babett Knudsen. Rola ta przyniosła jej nominację do Emmy oraz statuetkę BAFTA TV zdobytą wspólnie z reżyserem Sorenem Kragh-Jacobsenem, jednym z twórców serii. "Rząd" wyprodukowała wytwórnia DR, odpowiedzialna za międzynarodowy sukces serialu kryminalnego "Forbrydelsen" - "The Killing", który również można oglądać w ale kino+.

ODCINKI

Rząd 3
Rząd 3 odc. 3: Dostatecznie śniada twarz
Rząd 3 odc. 4: Ktoś traci, ktoś wygrywa
Rząd 3 odc. 5: Nie cudzołóż
Rząd 3 odc. 6: Synowie przeszłości
Rząd 3 odc. 8: Poglądy się zmienia
Rząd 3 odc. 9
Rząd 3 odc. 10
Rząd 3 odc. 1: Dania moja ojczyzna
Rząd 3 odc. 2: Państwo prawa
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...