Ale kino+
alekino+
Film. Rząd 3 odc. 8: Poglądy się zmienia

Rząd 3 odc. 8: Poglądy się zmienia

Borgen 3 ep. 8 Man har et standpunkt...
serial polityczny, Dania, 2013, 58 min.
reżyseria: Henrik Ruben Genz
obsada: Birgitte Hjort Sørensen, Pilou Asbæk, Søren Malling, Sidse Babett Knudsen
Premiera w Ale kino+: 13.05.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 67 miejsce w rankingu
Rząd 3 odc. 8: Poglądy się zmienia

Motto: "Odkryj, co popycha cię naprzód, a co ciągnie w tył, i wybierz drogę prowadzącą do mądrości" - Budda.

Zła passa dla "Nowych Demokratów" trwa. Na dodatek w szeregach partii działa informator współpracujący z rywalizującą partią "Umiarkowanych". W szeregach "Nowych Demokratów" nastroje nie są za wesołe. Birgitte wzięła udział w debacie liderów partii, zorganizowanej przez TV1, podczas której nie umiała zaprezentować polityki gospodarczej swojego ugrupowania. W dodatku na antenie, na oczach widzów, przeszła małe załamanie. Koledzy Birgitte są zawiedzeni jej występem. W końcu Birgitte przyznaje się im, że ma poważne problemy ze zdrowiem i że poddawana jest radioterapii. Zdaje sobie sprawę z tego, że jej choroba jest zbyt zaawansowana i nie da się jej już dłużej ukrywać. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się dzień wyborów, a opozycja, którą tworzą "Partia Pracy", "Partia Zielonych" i "Nowi Demokraci" muszą dojść do porozumienia, jeśli chcą tworzyć silną przeciwwagę dla obecnego rządu. Podczas spotkania z ich liderami Birgitte dowiaduje się, że zdążyli już stworzyć projekt pod hasłem "Nasza Dania" - proponują "Nowym Demokratom" udział, ale bez możliwości negocjacji warunków. Birgitte zgadza się, ale niechętnie. Tymczasem "Nowi Demokraci" wciąż zmagają się ze swoim wizerunkiem, który pomógłby im odróżniać się od "Umiarkowanych". Planują reformę edukacji i zajęcie się przyjazną środowisku energią, jednak oba projekty kradnie i wcześniej ogłasza Kruse. Birgitte i Katrine zdają sobie sprawę, że w ich szeregach działa osoba odpowiedzialna za wyciek informacji do "Umiarkowanych". Kto nią jest?

"Jesli chcesz sprawdzić charakter człowieka, daj mu władzę" - ten cytat Abrahama Lincolna można traktować jako motyw przewodni duńskiego serialu "Rząd" (Borgen). Jego twórcy po mistrzowsku opowiadają o kulisach władzy, obnażając wątpliwe moralnie decyzje i intrygi, które są stosowane do osiągnięcia celu. Odpowiadają też na pytanie, jak wysoką cenę można zapłacić za sukces w polityce. Główną bohaterką "Rządu" jest Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen, nominowana za swoją rolę do Emmy), pierwsza kobieta-premier w historii Danii. Widzowie śledzą jej polityczną karierę, obfitującą w niełatwe decyzje i układy, potyczki z oponentami i mediami. Jej zaangażowanie w politykę nie obyło się bez poświęceń - sukces okupiła rozwodem, omal też nie straciła córki.

Oryginalny tytuł serii "Borgen" oznacza "zamek" i w potocznym języku odnosi się do Christiansborgu - kopenhaskiego zamku królewskiego, który jest obecnie siedzibą duńskiego parlamentu. Bohaterami serii są przedstawiciele trzech środowisk: dziennikarka Katrine (w tej roli Birgitte Hjort Sorensen), doradca medialny Kasper Juul (Pilou Asbak) oraz pierwsza duńska premier, Birgitte Nyborg, w którą brawurowo wcieliła się Sidse Babett Knudsen. Rola ta przyniosła jej nominację do Emmy oraz statuetkę BAFTA TV zdobytą wspólnie z reżyserem Sorenem Kragh-Jacobsenem, jednym z twórców serii. "Rząd" wyprodukowała wytwórnia DR, odpowiedzialna za międzynarodowy sukces serialu kryminalnego "Forbrydelsen" - "The Killing", który również można oglądać w ale kino+.

ODCINKI

Rząd 3
Rząd 3 odc. 3: Dostatecznie śniada twarz
Rząd 3 odc. 4: Ktoś traci, ktoś wygrywa
Rząd 3 odc. 5: Nie cudzołóż
Rząd 3 odc. 6: Synowie przeszłości
Rząd 3 odc. 7: Upadek
Rząd 3 odc. 9
Rząd 3 odc. 10
Rząd 3 odc. 1: Dania moja ojczyzna
Rząd 3 odc. 2: Państwo prawa
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...