Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Rząd odc. 11

Rząd odc. 11

Borgen II
serial polityczny, Dania, 2011, 58 min.
reżyseria: Jannik Johansen
obsada: Birgitte Hjort Sorensen, Pilou Asbak, Sidse Babett Knudsen
Premiera w Ale kino+: 11.09.2013 r.
343
Rząd odc. 11

Motto odcinka: "Wojna jest sprawiedliwa wtedy, kiedy jest konieczna" - Machiavelli.

Odcinek 11 rozpoczyna się w momencie, gdy mija rok od ostatnich wydarzeń. Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) od dwóch lat jest premierem Danii. W tym czasie stała się szanowanym i doświadczonym politykiem. W trakcie jednej z jej wizyt w Afganistanie, gdzie odwiedza duńskich żołnierzy, miejsce, w którym stacjonują, zostaje zaatakowane. Kilku z żołnierzy ginie. Birgitte musi podjąć decyzję - odesłać wojsko do domu czy odeprzeć atak. Tymczasem Katrine Fonsmark (Birgitte Hjort Sorensen), teraz pracująca jako reporterka "Ekspres", postanawia napisać artykuł o jednym z poległych i nawiązuje kontakt z jego ojcem. Z kolei Kasper Juul (Pilou Asbak) dzieli czas między pracę jako doradca pani premier a swoją nową dziewczynę, dziennikarkę.

Bohaterami serii są przedstawiciele trzech środowisk: dziennikarka Katrine (w tej roli Birgitte Hjort Sorensen), doradca medialny Kasper Juul (Pilou Asbak) oraz pierwsza duńska premier, Birgitte Nyborg, w którą brawurowo wcieliła się Sidse Babett Knudsen. Rola ta przyniosła jej nominację do Emmy oraz statuetkę BAFTA TV zdobytą wspólnie z reżyserem orenem Kragh-Jacobsenem, jednym z twórców serii.

Oryginalny tytuł serii "Borgen" oznacza "zamek" i w potocznym języku odnosi się do Christiansborgu - kopenhaskiego zamku królewskiego, który jest obecnie siedzibą duńskiego parlamentu. Tematyka serialu oscyluje wokół niejednoznacznej i trudnej symbiozy dwóch środowisk: ludzi mediów i polityki. Seria zdradza zarówno kulisy władzy, jak i pracy dziennikarzy. Obnaża wątpliwe moralnie decyzje i intrygi, które są stosowane do osiągnięcia celu. "Rząd" odpowiada też na pytanie, jak wysoką cenę można zapłacić za sukces w polityce.

"Rząd" wyprodukowała wytwórnia DR, odpowiedzialna za międzynarodowy sukces serialu kryminalnego "Forbrydelsen" - "The Killing", który polscy widzowie poznali również dzięki ale kino+.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Rząd 2
Rząd odc. 12
Rząd odc. 13
Rząd odc. 14
Rząd odc. 15
Rząd odc. 16
Rząd odc. 17
Rząd odc. 18
Rząd odc. 19
Rząd odc. 20
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...