Ale kino+
alekino+
Film. Rząd odc. 13

Rząd odc. 13

Den sidste arbejder / The Last Worker
serial polityczny, Dania, 2011, 58 min.
reżyseria: Jesper W. Nielsen
obsada: Birgitte Hjort Sorensen, Pilou Asbak, Sidse Babett Knudsen
Premiera w Ale kino+: 18.09.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 96 miejsce w rankingu
Rząd odc. 13

Motto odcinka: "Odnieśliśmy pierońskie zwycięstwo" - Thomas Nielsen, były przewodniczący konfederacji związków zawodowych.

Rząd Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) przygotowuje nową reformę społeczną. Seminarium nie przebiega jednak spokojnie. W jego trakcie lider Partii Pracy, Bjørn Marrot (Flemming Sørensen), zostaje zaatakowany przez media. Birgitte czuje, że rośnie niezadowolenie i szykuje się rewolta. Także na froncie rodzinnym nie jest spokojnie. Phillip (Mikael Birkkjær) informuje, że ma nową dziewczynę. Katrine (Birgitte Hjort Sørensen) przygotowuje dla "Express" relację z seminarium, ale szybko przekonuje się, że jej szef, Michael Laugesen (Peter Mygind), coś knuje.

Bohaterami serii są przedstawiciele trzech środowisk: dziennikarka Katrine (w tej roli Birgitte Hjort Sorensen), doradca medialny Kasper Juul (Pilou Asbak) oraz pierwsza duńska premier, Birgitte Nyborg, w którą brawurowo wcieliła się Sidse Babett Knudsen. Rola ta przyniosła jej nominację do Emmy oraz statuetkę BAFTA TV zdobytą wspólnie z reżyserem orenem Kragh-Jacobsenem, jednym z twórców serii.

Oryginalny tytuł serii "Borgen" oznacza "zamek" i w potocznym języku odnosi się do Christiansborgu - kopenhaskiego zamku królewskiego, który jest obecnie siedzibą duńskiego parlamentu. Tematyka serialu oscyluje wokół niejednoznacznej i trudnej symbiozy dwóch środowisk: ludzi mediów i polityki. Seria zdradza zarówno kulisy władzy, jak i pracy dziennikarzy. Obnaża wątpliwe moralnie decyzje i intrygi, które są stosowane do osiągnięcia celu. "Rząd" odpowiada też na pytanie, jak wysoką cenę można zapłacić za sukces w polityce.

"Rząd" wyprodukowała wytwórnia DR, odpowiedzialna za międzynarodowy sukces serialu kryminalnego "Forbrydelsen" - "The Killing", który polscy widzowie poznali również dzięki ale kino+.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Rząd 2
Rząd odc. 11
Rząd odc. 12
Rząd odc. 14
Rząd odc. 15
Rząd odc. 16
Rząd odc. 17
Rząd odc. 18
Rząd odc. 19
Rząd odc. 20
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...