Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Rząd odc. 1

Rząd odc. 1

Borgen: Dyden i midten / "Decency in the Middle"
serial polityczny, Dania, 2010, 58 min.
reżyseria: Soren Kragh-Jacobsen
obsada: Birgitte Hjort Sorensen, Pilou Asbak, Sidse Babett Knudsen
Premiera w Ale kino+: 7.08.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 41 miejsce w rankingu
Rząd odc. 1

Motto odcinka: "Otóż książę nie powinien mieć innej troski ani innej myśli, ani poświęcać się innemu rzemiosłu, jak tylko sprawom wojennym tudzież organizacji i dyscyplinie wojskowej" - Niccolo Machiavelli.

Do wyborów parlamentarnych w Danii zostały trzy dni. Partie polityczne konsolidują sojusze i prowadzą intensywną kampanię w mediach. Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen), przywódczyni partii centrowej, planuje powyborcze, polityczne przymierze z Michaelem Laugesenem (Peter Mygind) i jego Partią Pracy. Niespodziewanie jednak Laugesen kompromituje się, zapowiadając podczas telewizyjnego wywiadu deportacje imigrantów i wprowadzenie dla nich zakazu pracy. Nyborg wycofuje swoje poparcie dla Laugesena, co wywołuje burzę w sztabach wyborczych. Kasper Juul (Pilou Asbak), doradca medialny Nyborg, jest wściekły - także na dziennikarkę Katrine Fonsmark (Birgitte Hjort Sorensen), która prowadziła telewizyjny wywiad z Laugesenem. Juul podejmuje rozmowy ze Ole Dahlem, spin doctorem obecnego premiera i przywódcy partii liberalnej, Larsa Hesselboe (Soren Spanning). Tymczasem Hesselboe ma poważne problemy z niestabilną psychicznie żoną Lisbeth.

Ostatni rok w Stanach Zjednoczonych należał do takich produkcji, jak "The Newsroom" Aarona Sorkina czy "House of Cards" z rewelacyjną rolą Kevina Spaceya. Przykład duńskiego "Rządu" z 2010 roku pokazuje, że również skandynawscy filmowcy znają się na politycznych intrygach. Oryginalny tytuł serii "Borgen" oznacza "zamek" i w potocznym języku odnosi się do Christiansborgu - kopenhaskiego zamku królewskiego, który jest obecnie siedzibą duńskiego parlamentu. Tematyka serialu oscyluje wokół niejednoznacznej i trudnej symbiozy dwóch środowisk: ludzi mediów i polityki. Seria zdradza zarówno kulisy władzy, jak i pracy dziennikarzy. Obnaża wątpliwe moralnie decyzje i intrygi, które są stosowane do osiągnięcia celu. "Rząd" odpowiada też na pytanie, jak wysoką cenę można zapłacić za sukces w polityce.

Bohaterami serii są przedstawiciele trzech środowisk: dziennikarka Katrine (w tej roli Birgitte Hjort Sorensen), doradca medialny Kasper Juul (Pilou Asbak) oraz pierwsza duńska premier, Birgitte Nyborg, w którą brawurowo wcieliła się Sidse Babett Knudsen. Rola ta przyniosła Dunce nominację do Emmy oraz statuetkę BAFTA TV zdobytą wspólnie z reżyserem SORENEM KRAGH-JACOBSENEM jednym z twórców serii.

"Rząd" wyprodukowała wytwórnia DR, odpowiedzialna za międzynarodowy sukces serialu kryminalnego "Forbrydelsen" - "The Killing", który polscy widzowie poznali również dzięki ale kino+.

ODCINKI

Rząd
Rząd odc. 2
Rząd odc. 3
Rząd odc. 4
Rząd odc. 5
Rząd odc. 6
Rząd odc. 7
Rząd odc. 8
Rząd odc. 9
Rząd odc. 10
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...