Ale kino+
alekino+
Film. RZECZY, KTÓRE ROBISZ W DENVER, BĘDĄC MARTWYM

RZECZY, KTÓRE ROBISZ W DENVER, BĘDĄC MARTWYM

Things to Do in Denver When You're Dead
film kryminalny, USA, 1995, 111 min.
reżyseria: Gary Fleder
obsada: Andy Garcia, Andy García, Andy García, Christopher Walken, Fairuza Balk, Steve Buscemi
Premiera w Ale kino+: 10.07.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 471 miejsce w rankingu
RZECZY, KTÓRE ROBISZ W DENVER, BĘDĄC MARTWYM

Stylowy film gangsterski, inspirowany tradycją kina noir i twórczością Quentina Tarantino. Wyborowa obsada z Andy'ym Garcią na czele bawi się konwencją, balansując między pastiszem, a czarną komedią.

Jimmy Tosnia (Andy Garcia), zwany Świętym, prowadzi szczególny interes. Nagrywa na wideo umierających ludzi, którzy pragnęliby zostawić swoim bliskim pośmiertne przesłanie. Niestety przedsięwzięcie, choć szlachetne, przynosi straty, a Święty lubi żyć kosztownie - tonie więc w długach. Kłopoty bohatera wykorzystuje niepełnosprawny, ale potężny rekin świata przestępczego (Christopher Walken). Święty nie zawsze był święty i nie zawsze nagrywał wyznania umierających. Przed laty wiódł żywot gangstera. Mafijny boss żąda, aby Jimmy powrócił do dawnego rzemiosła i zajął się pewną delikatną sprawą w Denver. Święty potrzebuje rozpaczliwie pieniędzy i nie bardzo ma wybór. Zwołuje więc swoich dawnych kompanów i zabiera się do dzieła. Robota jest w gruncie rzeczy prosta, ale sprawy nie idą po myśli bohaterów. Sytuacja wymyka się spod kontroli i w rezultacie Jimmy oraz jego ludzie zamiast obiecanej nagrody dostają mafijny wyrok śmierci. Taki wyrok jest nieodwołalny: Święty jeszcze żyje, ale właściwie jest już martwy.

"Rzeczy, które robisz w Denver będąc martwym" to film wystylizowany tak dokładnie, jak jego efektowny tytuł. Punktem wyjścia reżysera GARY'EGO FLEDERA i jego scenarzysty Scotta Rosenberga jest kino noir. Twórcy równie wiele inspiracji czerpali z postmodernistycznej wizji kina spod znaku Quentina Tarantino. Fabuła jest sensacyjna, ale tym razem chodzi nie tylko o samą intrygę, a o sposób, w jaki jest opowiedziana, o styl, nastrój, błyskotliwe dialogi, barwnie namalowane postaci. W filmie jest wiele subtelnej ironii, jeszcze więcej czarnego humoru. Wszystko to składa się na rewelacyjnie napisany, elegancki pastisz gatunku, klasyczne już dzieło neo-noir. W tej formule świetnie odnajduje się grający główną rolę Andy Garcia, wprost stworzony do kreowania postaci sentymentalnego eks-gangstera. Partneruje mu plejada gwiazd: jak zwykle brawurowy i zaskakujący Christopher Walken, niezawodny Steve Buscemi, William Forsythe i Fairuza Balk.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...