Ale kino+
alekino+
Film. RZEKA BEZ POWROTU

RZEKA BEZ POWROTU

River of No Return
western, USA, 1954, 87 min.
reżyseria: Otto Preminger
obsada: Marilyn Monroe, Robert Mitchum, Rory Calhoun, Tommy Rettig
Premiera w Ale kino+: 19.05.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 35 miejsce w rankingu

Marilyn Monroe na Dzikim Zachodzie. Przygodowy western z udziałem supergwiazdy, którą despotyczny reżyser Otto Preminger zmusił do zagrania ryzykownych scen kaskaderskich.

Matt Calder (Robert Mitchum) ma za sobą więzienną przeszłość, ale usiłuje wieść spokojne, uczciwe życie. Wraz z synem prowadzi położoną w odludnej okolicy farmę. Pewnego dnia do domu Caldera trafia dwoje rozbitków, którzy płynęli tratwą po pobliskiej rzece. Mężczyzna to niejaki Harry Weston (Rory Calhoun), szuler i awanturnik spod ciemnej gwiazdy. Przybysz podróżuje w towarzystwie świeżo poślubionej żony imieniem Kay (Marilyn Monroe) - piosenkarki z podejrzanych saloonów, która niejednemu zawróciła w głowie. Weston wygrał w pokera - oczywiście nieuczciwe - złotonośną działkę, leżącą w dzikich stronach, w których osiedlił się Calder. Szuler musi się tam jak najszybciej dostać i nie przebiera w środkach. Kradnie gospodarzowi konia oraz jedyną strzelbę i ucieka zostawiając Calderów oraz własną żonę na łasce losu - a właściwie na pastwę Indian, którzy szykują się do ataku na farmę. Jedyną drogą ucieczki dla trójki bohaterów jest niebezpieczna, wzburzona rzeka. Matt Calder, jego syn Mark (Tommy Rettig) i porzucona przez męża Kay wyruszają w ryzykowną i pełną przygód podróż.

Marilyn Monroe grała w filmach od końca lat 40., ale jej gwiazda rozbłysła pełnym blaskiem w roku 1953, który przyniósł występy aktorki w "Niagarze", "Mężczyźni wolą blondynki" i "Jak poślubić milionera?". Te trzy filmy przyniosły Monroe sławę, jaką wcześniej (ani później) nie cieszyła się żadna aktorka. Specjalnością Marilyn Monroe były komedie, ale producenci ze studia Fox próbowali wykorzystać jej popularność również w mocniejszych gatunkach. Taką próbą było obsadzenie gwiazdy u boku Roberta Mitchuma w "Rzece bez powrotu" - przygodowym kinie akcji w westernowym kostiumie.

Film zrealizował OTTO PREMINGER, pochodzący z Austrii filmowiec, który w latach 40. i 50. zaliczał się do najważniejszych i najbardziej wpływowych reżyserów Hollywood. Preminger uchodził za reżysera-despotę i opinię tę potwierdził na planie "Rzeki bez powrotu". Marilyn Monroe omal nie przypłaciła życiem współpracy z austriackim mistrzem. Preminger uparł się aby gwiazdy osobiście wykonywały sceny kaskaderskie; niewiele brakowało, a Monroe utonęłaby podczas kręcenia ryzykownych sekwencji na wzburzonej rzece.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...