Ale kino+
alekino+
Film. RZEKA CZERWONA

RZEKA CZERWONA

Red River
western, USA, 1948, 127 min.
reżyseria: Howard Hawks
obsada: Hank Worden, Joanne Dru, John Wayne, Montgomery Clift, Walter Brennan
Premiera w Ale kino+: 5.01.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 535 miejsce w rankingu

Uznany za arcydzieło gatunku pierwszy western Howarda Hawksa. Pionierska opowieść powraca do czasów, gdy powstawał Chisholm Trail - słynny "szlak bydła" prowadzący z Teksasu przez Rzekę Czerwoną do Kansas.

Akcja filmu rozpoczyna się kilka lat przed wojną secesyjną. Thomas Dunson (John Wayne) odłącza się od zmierzającej na zachód karawany. Chce na własną rękę znaleźć na bezkresnych równinach Teksasu miejsce do osiedlenia. Wraz z wędrowcami zostawia ukochaną (Coleen Gray) i obiecuje po nią wrócić, gdy tylko odniesie sukces. Wkrótce po rozstaniu narzeczona wraz z resztą podróżnych ginie z rąk Indian. Z napadu uchodzi jedynie Matt Garth (Montgomery Clift) - młody chłopak, którego Dunson postanawia usynowić. Mijają lata, jest rok 1865. Dunson jest już majętnym hodowcą bydła. Odniósł sukces dzięki swej przedsiębiorczości i ciężkiej pracy. Przegrane i zubożałe po wojnie Południe nie sprzyja handlowi bydłem. Dunson postanawia przepędzić stado do "krowich miast" leżących przy szlakach kolejowych, gdzie uzyska za nie lepszą cenę. W trakcie długiej i pełnej niebezpieczeństw wędrówki apodyktyczny hodowca coraz bardziej zraża do siebie swoich ludzi. Kiedy mający inną wizję poprowadzenia stada Matt odchodzi, Dunson poprzysięga zemstę na przybranym synu.

Nieprzypadkowo Peter Bogdanovich w swoim "Ostatnim seansie filmowym" (1971) na tytułowy ostatni film, wyświetlany w przeznaczonym do zamknięcia kinie, wybrał właśnie "Rzekę Czerwoną" HOWARDA HAWKSA. Ten najbardziej klasyczny z tradycyjnych westernów niezmiennie uchodzi za arcydzieło i kanon gatunku. W konwencjonalnych ramach legendy o Dzikim Zachodzie reżyserowi udało się umieścić wyjątkową opowieść i wypełnić ją żywymi postaciami z ich dramatami i dylematami moralnymi.

Choć po latach trudno wyobrazić sobie innego, niż John Wayne, odtwórcę roli Dunsona, początkowo przy jej obsadzaniu pod uwagę brany był Gary Cooper. Dopiero rezygnacja gwiazdora, który obawiał się, że bezwzględna natura głównego bohatera negatywnie wpłynie na jego wizerunek, sprawiła, że szansę otrzymał Wayne. Dla aktora był to początek współpracy z Hawksem, która zaowocowała takimi westernami, jak "Rio Bravo", "El Dorado" czy "Rio Lobo".

"Rzeka Czerwona" to także debiut Montgomery'ego Clifta, który wcielił się w młodego Matta (widzowie po raz pierwszy zobaczyli aktora w "Poszukiwaniach", gdyż premiera nakręconej wcześniej "Rzeki Czerwonej" opóźniła się o dwa lata). Clift nie tylko na ekranie nie potrafił znaleźć wspólnego języka z Waynem - w rzeczywistości dzieliła ich taka sama przepaść pokoleniowa, różnica poglądów i charakterów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...