Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. RZEKA WSPOMNIEŃ

RZEKA WSPOMNIEŃ

A River Runs Through It
dramat obyczajowy, USA, 1992, 129 min.
reżyseria: Robert Redford
obsada: Brad Pitt, Brenda Blethyn, Craig Sheffer, Tom Skerritt
Premiera w Ale kino+: 27.10.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 291 miejsce w rankingu
RZEKA WSPOMNIEŃ
© Copyrights Pathe International

"Rzeka wspomnień" jest subtelną, bogatą w emocjonalne niuanse opowieścią o dorastaniu, nieumiejętności wyrażania uczuć i trudnych relacjach ludzi, którzy kochają się, ale nie potrafią okazać sobie miłości.

W górach Montany surowy prezbiteriański pastor, wielebny Maclean (Tom Skerritt) żelazną ręką wychowuje dwóch synów. Starszy z nich, Norman (Craig Sheffer) chciałby wyrwać się w szeroki świat, pasjonuje go literatura i sztuka. Młodszy Paul (Brad Pitt) ma duszę buntownika. Zaczyna pracować dla lokalnej gazety, w jego gwałtownym charakterze czai się jednak instynkt autodestrukcji. Brat i ojciec bezradnie patrzą jak Paul nadużywa alkoholu i wpada coraz głębiej w nałóg hazardu. Zamknięci w sobie, nie przyzwyczajeni do okazywania uczuć, nie potrafią wyciągnąć do staczającego się po równi pochyłej chłopaka pomocnej dłoni. Jedyne chwile, które zdają się przynosić pełną harmonię między ojcem i braćmi, to wspólne wyprawy na ryby nad dziką rzekę Big Blackfoot.

"Rzeka wspomnień" była trzecim filmem wyreżyserowanym przez jednego z najwybitniejszych współczesnych aktorów amerykańskich, ROBERTA REDFORDA. Tym razem gwiazdor, który miał już na koncie Oscara za realizację "Zwykłych ludzi" z 1981 roku, zekranizował cenioną, wydaną w połowie lat 70. powieść Normana Macleana. Książka ma charakter autobiograficzny - autor opisuje w niej swoje dzieciństwo i młodość spędzone na farmie w Montanie na początku XX wieku.

W ekranizacji "Rzeki wspomnień" Redford mistrzowsko oddał nastrój nostalgii przepełniający powieść Macleana. To jedna z tych opowieści, które bez reszty przenoszą widza w inne miejsca i w inne czasy; krytycy porównywali obraz Redforda do albumu starych, brzemiennych wspomnieniami rodzinnych fotografii. Sam Redford nie wystąpił w swoim filmie, ograniczając się do roli narratora komentującego akcję z offu. Reżyser postawił na młodych obiecujących aktorów, Craiga Sheffera i Brada Pitta. Nie zawiódł się na nich; obaj stworzyli wybitne kreacje. Doskonałe role zagrali także Tom Skerritt i brytyjska aktorka Brenda Blethyn, którzy wystąpili jako rodzice braci Maclean. Dobre aktorstwo i wytrawna reżyseria Redforda zostały dopełnione wspaniałymi zdjęciami Phillipe'a Rousselota, za które ten ceniony operator (m.in. "Królowa Margot", "Wywiad z wampirem") otrzymał w 1992 roku Oscara.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...