Ale kino+
alekino+
Film. RZEKA WSPOMNIEŃ

RZEKA WSPOMNIEŃ

A River Runs Through It
dramat obyczajowy, USA, 1992, 129 min. 12
reżyseria: Robert Redford
obsada: Brad Pitt, Brenda Blethyn, Craig Sheffer, Tom Skerritt
Premiera w Ale kino+: 27.10.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 291 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
12:05
niedziela8 grudnia
RZEKA WSPOMNIEŃ
© Copyrights Pathe International

"Rzeka wspomnień" jest subtelną, bogatą w emocjonalne niuanse opowieścią o dorastaniu, nieumiejętności wyrażania uczuć i trudnych relacjach ludzi, którzy kochają się, ale nie potrafią okazać sobie miłości.

W górach Montany surowy prezbiteriański pastor, wielebny Maclean (Tom Skerritt) żelazną ręką wychowuje dwóch synów. Starszy z nich, Norman (Craig Sheffer) chciałby wyrwać się w szeroki świat, pasjonuje go literatura i sztuka. Młodszy Paul (Brad Pitt) ma duszę buntownika. Zaczyna pracować dla lokalnej gazety, w jego gwałtownym charakterze czai się jednak instynkt autodestrukcji. Brat i ojciec bezradnie patrzą jak Paul nadużywa alkoholu i wpada coraz głębiej w nałóg hazardu. Zamknięci w sobie, nie przyzwyczajeni do okazywania uczuć, nie potrafią wyciągnąć do staczającego się po równi pochyłej chłopaka pomocnej dłoni. Jedyne chwile, które zdają się przynosić pełną harmonię między ojcem i braćmi, to wspólne wyprawy na ryby nad dziką rzekę Big Blackfoot.

"Rzeka wspomnień" była trzecim filmem wyreżyserowanym przez jednego z najwybitniejszych współczesnych aktorów amerykańskich, ROBERTA REDFORDA. Tym razem gwiazdor, który miał już na koncie Oscara za realizację "Zwykłych ludzi" z 1981 roku, zekranizował cenioną, wydaną w połowie lat 70. powieść Normana Macleana. Książka ma charakter autobiograficzny - autor opisuje w niej swoje dzieciństwo i młodość spędzone na farmie w Montanie na początku XX wieku.

W ekranizacji "Rzeki wspomnień" Redford mistrzowsko oddał nastrój nostalgii przepełniający powieść Macleana. To jedna z tych opowieści, które bez reszty przenoszą widza w inne miejsca i w inne czasy; krytycy porównywali obraz Redforda do albumu starych, brzemiennych wspomnieniami rodzinnych fotografii. Sam Redford nie wystąpił w swoim filmie, ograniczając się do roli narratora komentującego akcję z offu. Reżyser postawił na młodych obiecujących aktorów, Craiga Sheffera i Brada Pitta. Nie zawiódł się na nich; obaj stworzyli wybitne kreacje. Doskonałe role zagrali także Tom Skerritt i brytyjska aktorka Brenda Blethyn, którzy wystąpili jako rodzice braci Maclean. Dobre aktorstwo i wytrawna reżyseria Redforda zostały dopełnione wspaniałymi zdjęciami Phillipe'a Rousselota, za które ten ceniony operator (m.in. "Królowa Margot", "Wywiad z wampirem") otrzymał w 1992 roku Oscara.


ALE KINO+ POLECA

02.10
CZWARTEK5 grudnia
Niewidzialne
Niewidzialne

Zamknięte w małej, ciemnej suterenie kobiety, niewidzialne dla społeczeństwa i…

11.50
PIĄTEK6 grudnia
Fikser
Fikser

Radu marzy o pracy dziennikarza. Wraz z francuską ekipą telewizyjną jedzie do…

18.05
PIĄTEK6 grudnia
Tajny dziennik
Tajny dziennik

Roseanne McNulty to stuletnia pacjentka szpitala psychiatrycznego, która mieszka w nim od…SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...