Ale kino+
alekino+
Film. RZEKA

RZEKA

Joki/The River
dramat, Finlandia, 2001, 106 min.
reżyseria: Jarmo Lampela
obsada: Antti Ikkala, Antti Mikkola, Jyri Ojansivu, Sanna Hietala
Premiera w Ale kino+: 6.03.2008 r.
4.67
343
14 głosy | 135 miejsce w rankingu

Refleksyjna "Rzeka" Jarmo Lampeli splata losy sześciorga bohaterów z małego fińskiego miasteczka. Obraz zgarnął w 2001 roku wszystkie najważniejsze fińskie nagrody filmowe i był kandydatem tego kraju do Oscara.

Akcja toczy się w małym, przemysłowym miasteczku w Finlandii. Jarmo Lampela opowiada sześć równoległych, splatających się historii. Anni (Sanna Hietala) jest młodą, samotną i pogrążoną w depresji matką. Poznajemy ją, kiedy stoi ze swoim malutkim dzieckiem nad brzegiem rzeki i zamierza popełnić samobójstwo; tragedii w ostatniej chwili zapobiega dwóch przechodzących w pobliżu nastolatków. Muzyk imieniem Esa (Juha Kukkonen) nie miał ostatnio szczęścia. Jest spłukany i potrzebuje pieniędzy, postanawia więc pojawić się na przyjęciu z okazji 60. urodzin swego ojca, od którego ma nadzieję pożyczyć pieniądze. Santeri (Antti Mikkola) krąży po mieście rozwożąc na rowerze gazety, myślami jest jednak gdzie indziej - chłopak przygotowuje się do skoku na bungee, którego bardzo się boi. Leena (Liisa Vuori), kelnerka z miejscowej pizzerii, próbuje wyswatać dwoje swoich współpracowników. Robotnik Ilpo (Heikki Rantanen) złapał grypę i wcześniej urwał się z pracy - po to tylko aby znaleźć w domu niespodziankę swojego życia. Starsza pani imieniem Milja (Elina Hoffren) odwiedza w szpitalu swego nieuleczalnie chorego męża.

Bohaterowie JARMO LAMPELI to zwykli ludzie. Łączy ich sytuacja; wszyscy - każdy na swój sposób - znaleźli się w przełomowym momencie życia. "Rzeka" to film bardzo precyzyjnie napisany. Wszystkie wydarzenia rozgrywają się równolegle w ciągu godziny z życia ekranowych bohaterów. Fiński reżyser w bezpretensjonalny i wrażliwy sposób dotyka w tej misternej opowieści spraw podstawowych: czasu, przypadku i losu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...