Ale kino+
alekino+
Film. RZEŹNIK

RZEŹNIK

Le boucher
thriller, Francja/Włochy, 1970, 88 min.
reżyseria: Claude Chabrol
obsada: Antonio Passalia, Jean Yanne, Pascal Ferone, Stephane Audran, Stéphane Audran
Premiera w Ale kino+: 17.05.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 273 miejsce w rankingu

Arcydzieło Claude'a Chabrola. Subtelnie poprowadzony thriller psychologiczny o perwersyjnej przyjaźni prowincjonalnej nauczycielki i człowieka, który najprawdopodobniej jest seryjnym mordercą.

Helen (Stephane Audran) i Popaul (Jean Yanne) poznają się na wiejskim weselu. Zostali posadzeni obok siebie; łączy ich przede wszystkim to, że oboje są samotni i właściwie nikogo z obecnych dobrze nie znają. Helen jest nauczycielką w miejscowej szkole; wyjechała pracować na prowincję kilka lat temu, aby w samotności leczyć rany po nieudanym związku. Popaul jest rzeźnikiem; niedawno wrócił w rodzinne strony po piętnastoletniej służbie w armii. Walczył w Indochinach i w Algierii, był świadkiem niewysłowionych okrucieństw i wciąż ma trudności w odnalezieniu się w cywilnym życiu. Pomiędzy parą wyobcowanych bohaterów nawiązuje się nić przyjaźni. Helen i Popaul zaczynają spotykać się coraz częściej, w końcu spędzają ze sobą niemal cały wolny czas. Rzeźnik jest zafascynowany niezależnie myślącą Helen i otacza ją niemal bałwochwalczą czcią. Tymczasem w okolicy zaczynają ginąć dziewczęta i młode kobiety. Policja gorączkowo poszukuje seryjnego zabójcy. Helen ma własne podejrzenia co do jego tożsamości. Domysły przeradzają się niemal w pewność, kiedy na miejscu jednej ze zbrodni nauczycielka znajduje zapalniczkę, którą podarowała Popaulowi. Helen ukrywa jednak przed policją swoje odkrycie. Czy rzeźnik Popaul naprawdę jest mordercą?

"Rzeźnik" zajmuje wyjątkowe miejsce w bogatej, liczącej ponad 50 obrazów fabularnych filmografii CLAUDE'A CHABROLA. Film uważany jest za jedno z najbardziej kunsztownych dzieł wywodzącego się ze środowiska Cahiers du Cinema i ruchu Nowej Fali francuskiego reżysera. Chabrol sięgnął po motyw seryjnego mordercy, rozegrał go jednak w znacznie bardziej wyrafinowany sposób, niż przyzwyczaiły nas schematyczne hollywoodzkie thrillery. "Rzeźnik" to misternie skonstruowany dreszczowiec psychologiczny. Reżyser nie pokazuje nam scen morderstw ani przemocy; toczące się śledztwo i poszukiwanie mordercy to również wątki drugorzędne. Mimo to film pełen jest napięcia i nie darmo krytycy wskazywali na związki "Rzeźnika" z kinem Alfreda Hitchcocka. Chabrol skupia się na niezdrowej relacji łączącej Popaula z nauczycielką Helen. Nic tu nie jest powiedziane wprost, narracja Chabrola opiera się na niedomówieniach, sugestiach, wieloznacznościach. Czy Popaul naprawdę jest terroryzującym francuską wioskę zabójcą? Czy psychopatę uczyniły z niego straszne doświadczenia wojenne, czy też traumatyczna relacja z okrutnym, apodyktycznym ojcem? Chabrol podsuwa widzowi jeszcze jedno rozwiązanie: motywem zbrodni może być miłość. Zabójstwa rzekomo dokonywane przez Popaula robią wrażenie chorobliwych ofiar składnych w hołdzie uwielbianej Helen. Czy nauczycielka tego nie zauważa, czy też może to właśnie aura niebezpieczeństwa i śmierci najbardziej fascynuje ją w zamkniętym w sobie rzeźniku? Kto jest w tym niezdrowym, podszytym perwersją związku prawdziwym potworem? Chabrol pozostawia te pytania bez odpowiedzi, w zawieszeniu, do rozstrzygnięcia widzowi. "Rzeźnik" jest nie tyle historią seryjnego zabójcy, co opowieścią o zakazanych pożądaniach, mrocznych pragnieniach i ciemnych zakamarkach ludzkiej duszy. Wrażenie wywoływane przez perfekcyjnie wyreżyserowany i skonstruowany film potęgują sugestywne kreacje Jeana Yanne i Stephane Audran, ówczesnej żony Chabrola, która za rolę Helen otrzymała nagrodę na festiwalu w San Sebastian.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...