Ale kino+
alekino+
Film. RZYMSKIE WAKACJE

RZYMSKIE WAKACJE

Roman Holiday
komedia romantyczna, USA, 1953, 113 min.
reżyseria: William Wyler
obsada: Audrey Hepburn, Eddie Albert, Gregory Peck, Hartley Power
Premiera w Ale kino+: 24.12.1999 r.
5.00
343
5 głosy | 83 miejsce w rankingu

Księżniczka Anna (A.Hepburn) przyjeżdża do Rzymu z oficjalną wizytą. Jej niezwykle napięty grafik zajęć przewiduje jedynie spotkania z politykami i dyplomatami, nie pozostawiając jej ani chwili na zwiedzanie tego pięknego i romantycznego miasta.

Młoda monarchini jest niezwykle zmęczona rutyną towarzyszącą jej funkcji, obowiązującą ją etykietą oraz faktem, że każdy dzień jest zaplanowany odgórnie od poranka do późnej nocy. Gdy frustracja sięga zenitu, postanawia wymknąć się służbie i wyrusza na podbój Rzymu na własną rękę. Niestety zaaplikowany wcześniej przez nadwornego lekarza środek nasenny zaczyna działać i Anna zasypia na ławce. Znajduje ją reporter Joe Bradley (Gregory Peck), który nie rozpoznając w kobiecie księżniczki, pragnie jej pomóc, fundując taksówkę do domu. Uciekinierka nie chce zostać rozpoznana, ani kończyć jeszcze wycieczki, prosi więc o transport w okolice Koloseum. Dziennikarz obawia się o jej bezpieczeństwo i oferuje Annie, która podaje się za Anyę Smith, nocleg w swoim mieszkaniu. Nazajutrz Joe dostrzega w redakcji zdjęcie księżniczki Anny. Nie zdradzając pannie Smith, że zna jej sekret, pomaga jej poznać miasto i jego codzienność. Przypadkowa znajomość rychło przeradza się w coś więcej.

Filmowane w autentycznej scenerii malowniczych zakątków Wiecznego Miasta "Rzymskie wakacje" to bezsprzecznie jedna z najbardziej urzekających komedii romantycznych wszech czasów. Nie ma rankingu filmowych love story, w którym produkcja WILLIAMA WYLERA nie znalazłby się na jednym z czołowych miejsc. Obraz zawdzięcza to w dużej mierze talentowi i urokowi osobistemu Audrey Hepburn, która w roli niesfornej księżniczki wypadła o tyle naturalnie, że sama w rzeczywistości posiadała arystokratyczne korzenie. Przed "Rzymskimi wakacjami" Hepburn miała na koncie jedynie nieliczne większe role filmowe ("Tajemniczy ludzie", "Monte Carlo Baby") i udział w broadwayowskim przedstawieniu "Gigi". Partnerujący jej w "Rzymskich wakacjach" Gregory Peck osobiście zabiegał u producentów, by nazwisko Hepburn pojawiło się obok jego w czołówce przed tytułem. Potem nie było to już konieczne. Hepburn błyskawicznie podbiła serca publiczności i utorowała sobie drogę na szczyt sławy. Jednocześnie stała się symbolem delikatności, niewinności i wdzięku. Znany z perfekcjonizmu i surowych wymagań wobec aktorów Wyler umiejętnie poprowadził wschodzącą gwiazdę, czego najlepszym dowodem jest przyznany jej jedyny w karierze, jak się później okazało, Oscar za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. Ale dla samej produkcji była to jedna z dziesięciu nominacji do nagrody Akademii, a statuetką nagrodzono również scenariusz i kostiumy. Na oscarowej liście wyróżnionych nie znalazł się Gregory Peck, czołowy pozytywny bohater Hollywood lat 40., który od dawna miał apetyt na komedię. Skarżył się jednak, że wszystkie scenariusze, które dostaje, mają na sobie widoczne odciski palców innego gwiazdora złotej ery Hollywood, Cary'ego Granta. Nie inaczej było w przypadku "Rzymskich wakacji". Swoją pierwszą komediową rolę Peck otrzymał po tym, jak Grant odrzucił scenariusz, twierdząc że jest za stary na występ u boku Hepburn.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...