Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SABRINA

SABRINA


komedia, USA, 1995, 127 min.
reżyseria: Sydney Pollack
obsada: Greg Kinnear, Harrison Ford, John Wood, Julia Ormond
Premiera w Ale kino+: 14.02.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 11 miejsce w rankingu

Córka szofera podbija serca dwóch braci - spadkobierców fortuny. Remake niezapomnianej komedii Billy'ego Wildera.

W imponującej, baśniowej niemal posiadłości na Long Island mieszka rodzina Larrabee, której głową jest wdowa Maude Larrabee (Nancy Marchand), matka dwóch synów: do przesady porządnego i zapracowanego Linusa (Harrison Ford), który rodzinny interes przekształcił w największe na świecie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Larrabee Communications i przystojnego Davida (Greg Kinnear), playboya i utracjusza. W "królestwie" Larrabee nie brakuje rzecz jasna służby i - obowiązkowego - Kopciszka, zakochanego w jednym z dwóch pięknych książąt. Kopciuszkiem jest Sabrina (Julia Ormond), urocza córka szofera (John Wood), która - na własne nieszczęście - kocha się w Davidzie. Dziewczyna wzdycha jednak do bogacza bezskutecznie, a jej miłosnym cierpieniom towarzyszą jedynie kolejne erotyczne podboje Davida. Wszystko zmienia się jednak, kiedy chora z miłości, skromna i zahukana Sabrina wraca z dwuletniego pobytu w Paryżu - gdzie wysłała ją pani Larrabee, jako piękna, zmysłowa i pewna siebie kobieta. David traci dla niej głowę, odwołuje ślub i rusza w konkury ku rozpaczy reszty rodziny. Sprawę wariactwa brata, które może popsuć rodzinne interesy, postanawia załatwić Linus - dość zresztą przewrotnie: zaprasza Sabrinę na randkę. Sam jednak okazuje się zadziwiająco nieodporny na wdzięki córki szofera i zamiast ratować biznes, zaczyna rywalizować z bratem o jej względy.

"Sabrina" SYDNEYA POLLACKA to remake komedii Billy'ego Wildera z 1954 roku, która z kolei była pierwszą ekranową wersją sztuki Samuela A. Taylora,, dramaturga i scenarzysty (m.in. "Zawrotu głowy" Alfreda Hitchcocka). Pollack nie uniknął zresztą porównań do przeboju Wildera, w którym na planie spotkały się legendy kina: Audrey Hepburn, sławna już wówczas dzięki rok wcześniejszym "Rzymskim wakacjom", Humphrey Bogart, dla którego była to jedna z ostatnich ról i William Holden, laureat Oscara za "Stalag 17". W porównaniach najlepiej wypadł Harrison Ford, który swoją postać nasycił dowcipem i wdziękiem, jakich nie miał posępny Linus Bogarta. Krytykom, zwłaszcza tym, którzy pamiętali żywiołową kreacje Hepburn, nie spodobała się natomiast Julie Ormond, która rok wcześniej stała się znana dzięki roli w "Wichrach namiętności". Rolę Sabriny Ormond dostała zresztą po tym, jak odrzuciła ją Winona Ryder, która ostatecznie zdecydowała się zagrać wówczas w "Skrawkach życia". "Sabrina" Pollacka zdobyła dwie nominacje do Oscarów (za soundtrack Johna Williamsa, ulubieńca oscarowej Akademii i piosenkę) oraz trzy nominacje do Złotych Globów, a koło krytyków z Chicago przyznało tytuł najlepszego aktora Gregowi Kinnearowi za rolę Davida.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...