Ale kino+
alekino+
Film. Salto

Salto


dramat psychologiczny, Polska, 1965, 99 min.
reżyseria: Tadeusz Konwicki
obsada: Andrzej Łapicki, Gustaw Holoubek, Irena Laskowska, Marta Lipińska, Włodzimierz Boruński, Wojciech Siemion, Zbigniew Cybulski, Zdzisław Maklakiewicz
Premiera w Ale kino+: 30.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 174 miejsce w rankingu
Salto

Życie codzienne mieszkańców bliżej nieokreślonego polskiego miasteczka wydaje się mało realne. Wszystkie wydarzenia dzieją się na granicy jawy i snu. Pewnego dnia pojawia się tajemniczy mężczyzna przedstawiający się jako Kowalski - Malinowski (Zbigniew Cybulski).

Nikt nie wie skąd przybył i dokąd zmierza, a on sam każdemu prezentuje inną wersję swojego życiorysu. Wszystkich fascynuje, a ponieważ każdy z mieszkańców uosabia jakiś polski stereotyp, chętnie przypisują nieznajomemu charakterystyczne cechy. Wśród postaci, które w finale wykonają marionetkowy taniec nawiązujący do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego jest Wieszcz-Poeta (Wojciech Siemion), Żyd Blumenfeld (Włodzimierz Boruński), wiecznie pijany Pietuch (Andrzej Łapicki), wierny wojak Rotmistrz (Zdzisław Maklakiewicz) czy po staropolsku gościnny Gospodarz (Gustaw Holoubek).

"Salto" to trzeci po "Ostatnim dniu lata" i "Zaduszkach" film TADEUSZA KONWICKIEGO, powieściopisarza, znanego głównie dzięki "Małej Apokalipsie". Konwicki, który od 1958 roku z powodzeniem realizuje swoją pasję reżyserską, za "Salto" otrzymał dyplom specjalny na MFF w Edynburgu.

Gwiazdą filmu jest najbardziej kultowy aktor w powojennej historii polskiego kina Zbigniew Cybulski, który niespełna dwa lata po jego realizacji zginął pod kołami pociągu. W ciągu kilkunastu lat kariery wystąpił w tak głośnych filmach, jak "Pokolenie", "Do widzenia, do jutra", "Niewinni czarodzieje", "Jak być kochaną", "Rękopis znaleziony w Saragossie", a przede wszystkim "Popiół i diament", w którym stworzył legendarną postać Maćka Chełmickiego. Ostatni film, w którym można go zobaczyć to "Morderca zostawia ślad" Aleksandra Ścibora-Rylskiego. To właśnie z planu tego filmu Cybulski próbował zdążyć na plan w Warszawie, ale nie udało mu się "złapać" odjeżdżającej do stolicy "Odry". Zginął pod kołami pociągu na trzecim peronie, w miejscu, gdzie w 1997 roku Andrzej Wajda odsłonił tablicę upamiętniającą tego niezwykłego aktora.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...