Ale kino+
KINO MÓWI
Film. Samotne śledztwo

Samotne śledztwo

Contre-enquete
film kryminalny, Francja, 2007, 81 min.
reżyseria: Frank Mancuso
obsada: Agnes Blanchot, Aurelien Recoing, Aurélien Recoing, Jean Dujardin, Jean-Francois Garreaud, Jean-Pierre Cassel, Laurent Lucas
Premiera w Ale kino+: 22.02.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 48 miejsce w rankingu
Samotne śledztwo

Mroczny kryminał "Samotne śledztwo" inspirowany jest opowiadaniem amerykańskiego pisarza Lawrence'a Blocka. Film to autorskie dzieło Franka Mancuso, weterana francuskiej policji, który spędził ponad 20 lat w elitarnej jednostce antynarkotykowej.

Bohaterem "Samotnego śledztwa" jest kapitan Richard Malinowski (Jean Dujardin), doświadczony oficer paryskiej policji. Praca śledczego nie sprzyja życiu rodzinnemu; jak wielu innych policjantów, Richard często zaniedbuje bliskich. Pewnego dnia kończy się to tragicznie. Richard wybiera się ze swoją córeczką na rower, w ostatniej chwili zostaje jednak wezwany w pilnej sprawie i zostawia dziecko bez opieki. Dziewczynka mimo wszystko wyjeżdża na przejażdżkę. W jakiś czas później przypadkowi przechodnie odnajdują jej ciało - dziecko zostało zgwałcone i pobite na śmierć. Śledztwo prowadzone jest z podwójną energią i już wkrótce zostaje ujęty domniemany sprawca, niejaki Daniel Eckmann (Laurent Lucas). Podejrzany początkowo zaprzecza, później przyznaje się do winy i ląduje w więzieniu. Sprawa wydaje się zamknięta, ale w rzeczywistości to dopiero początek, bo już po wyroku Eckmann pisze do kapitana Malinowskiego szokujący list. Dowodzi w nim, że wbrew własnym zeznaniom jest jednak niewinny i podsuwa policjantowi wskazówki mogące pomóc w odkryciu prawdziwego zbrodniarza. Tropy prowadzą do seryjnego mordercy nazwiskiem Salinas (Jean-Francois Garreaud). Kapitan początkowo nie wierzy w rewelacje skazańca, ale na wszelki wypadek je sprawdza - i z rosnącym niepokojem odkrywa, że zaskakująco wiele elementów przedstawionej przez Ekcmanna układanki pasuje do siebie jak ulał. Ujawnienie prawdy staje się obsesją kapitana, który rozpoczyna prywatne śledztwo.

"Samotne śledztwo" to film posępny. FRANK MANCUSO, reżyser i scenarzysta w jednej osobie, nadał tej tragicznej i pełnej zagadek historii ciemną tonację i chropawą fakturę. Trudno uwierzyć, że ten świetnie pomyślany i zrealizowany obraz wyszedł spod ręki reżysera-debiutanta. Z drugiej strony wiadomo, że ewentualny brak doświadczenia kinematograficznego Mancuso mógł równoważyć bogatym doświadczeniem policyjnym. Autor "Samotnego śledztwa" to weteran elitarnych jednostek paryskiej policji. Do kina trafił jako konsultant filmów kryminalnych, a rozgłos zdobył pisząc scenariusz do znakomitego policyjnego thrillera "36", nazywanego francuską odpowiedzią na hollywoodzką "Gorączkę" Michaela Manna.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.