Ale kino+
KINO MÓWI
Film. Samotność długodystansowca

Samotność długodystansowca

Loneliness of the long distance runner
dramat, Wlk. Brytania, 1962, 104 min.
reżyseria: Tony Richardson
obsada: Alec McCowen, Michael Redgrave, Tom Courtenay
Premiera w Ale kino+: 22.07.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 112 miejsce w rankingu
Samotność długodystansowca

Klasyczny film autorstwa Tony'ego Richardsona - czołowego twórcy brytyjskiego nurtu "młodych gniewnych", który odmienił angielskie kino lat 60. Zbuntowany 18-latek Colin po drobnej kradzieży trafia do poprawczaka, którego dyrektor odkrywa talent chłopaka do biegania. W zawodach przyjdzie mu się zmierzyć z uczniem elitarnego college'u.

Colin Smith pochodzi z niezamożnej robotniczej rodziny, mieszkającej na przedmieściach Nottingham. Pozbawiony życiowych perspektyw młodzieniec buntuje się przeciwko społecznym hierarchiom i klasowym ograniczeniom. Po śmierci ojca nie może dogadać się z matką, włóczy się z kumplami, czasem coś kradnie. Przyłapany na kradzieży w piekarni, trafia do zakładu poprawczego, w którym, jak w soczewce, skupia się cała hipokryzja brytyjskiego społeczeństwa, budząca protest chłopaka. Dyrektor poprawczaka dostrzega jednak w Colinie utalentowanego biegacza i chce go wystawić w wyścigu. Chłopak ma się w nim zmierzyć z zawodnikiem z prestiżowej szkoły. Dyrektor liczy na to, że wychowanek zapewni mu sukces, Colin natomiast, który w bieganiu odnalazł namiastkę wolności, czuje, że znów ktoś chce go wykorzystać do swoich celów.

Film "Samotność długodystansowca" powstał na podstawie częściowo autobiograficznego opowiadania pisarza i scenarzysty - Alana Sillitoe, który mówił: "Uważam, że postać Colina to ja sam. Jego samotność jest taka sama jak moja - samotność artysty, który musi walczyć, albo zaprzedać się". Silitoe, podobnie, jak reżyser filmu TONY RICHARDSON ("Smak miodu", "Przygody Toma Jonesa", "Ned Kelly", "Hotel New Hampshire"), należał do pokolenia twórców, którzy w latach 60. XX wieku odnowili skostniałe kino brytyjskie i znani są jako generacja tzw. "młodych gniewnych" (Nazwa pochodzi od sztuki Johna Osborne'a "Miłość i gniew", także sfilmowanej przez Richardsona). Związani z tym kręgiem artyści wnieśli do kina realizm, młodzieńczy bunt i proletariacką zadziorność wymierzoną w mieszczański establishment.

Obraz Richardsona "Samotność długodystansowca" ma swoje niepodważalne miejsce w historii kina. Naładowany rebeliancką energią, zaskakujący swobodną narracją przeskakującą od teraźniejszości do retrospekcji, zderzający szarą egzystencję w robotniczych familokach z pięknem natury, przyglądający się z bliska twarzom bohaterów, pozostaje wciąż aktualny po ponad 50 latach od premiery.

Oprócz swobodnej, wciąż broniącej się artystycznie formy, obraz zachwyca wiarygodną, całkowicie naturalną kreacją ówczesnego debiutanta - Toma Courtenaya, który za swój występ otrzymał nagrodę BAFTA. Aktor ten na trwałe wszedł potem do brytyjskiego kina tworząc jeszcze kilka niezapomnianych postaci, choćby w filmach "Billy Kłamca", "Garderobiany", czy "Prawdziwie brytyjskie małżeństwo".

CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.