Ale kino+
KINO MÓWI
Film. SAMOTNOŚĆ WE DWOJE

SAMOTNOŚĆ WE DWOJE


film psychologiczny, Polska, 1968, 92 min.
reżyseria: Stanisław Różewicz
obsada: Barbara Horawianka, Ignacy Gogolewski, Józef Nalberczak, Mieczysław Voit
Premiera w Ale kino+: 7.10.2008 r.
5.00
343
10 głosy | 480 miejsce w rankingu
1
2

Stanisław Różewicz przenosi na ekran powieść Jana Ludwika Konińskiego "Straszny czwartek w domu pastora", stawiającą pytania o sens cierpienia i wiarę.

Pastor Hubin (Mieczysław Voit) i jego żona Edyta (Barbara Horawianka) nie potrafią otrząsnąć się po śmierci synka, stratowanego przez spłoszone konie. Dramatyczne przeżycie oddala ich od siebie do tego stopnia, że załamana psychicznie Edyta opuszcza dom. W Pradze, gdzie zatrzymuje się u swojej siostry Marii (Svatava Hubenakova), poznaje nauczyciela muzyki - charyzmatycznego von Kschitzky'ego (Ignacy Gogolewski). Kobieta zaprasza go do domu, aby zajął się muzyczną edukacją jej córki, Olesi (Iza Nowocień). Tymczasem von Kschitzky zdecydowanie bardziej interesuje się panią domu. Również Edyta nie kryje przed mężem swojej fascynacji muzykiem. Nauczyciel okazuje się też wyznawcą hitlerowskich ideologii. Kiedy zaniepokojony całą sytuacją pastor zmusza gościa do opuszczenia domu, wystawia tym samym miłość Edyty na ostateczną próbę.

STANISŁAW RÓŻEWICZ nie chciał, aby jego pastor Hubin ograniczał się do prostej alegorii hiobowego cierpienia. Nadał mu ludzkie rysy i niedoskonałości, ale jednocześnie wyposażył w nieprzeciętną wrażliwość, która pozwala mu spojrzeć na całą sytuację z koniecznego dystansu. Różewicz do powieści Karola Ludwika Konińskiego, która była kanwą scenariusza, podszedł zresztą z wielką ostrożnością. Głównie dlatego, że pisarz w "Strasznym czwartku w domu pastora" opisał własne cierpienia, choć w bardzo zawoalowanej formie. Koniński, głęboko wierzący chrześcijanin, z powodu gruźlicy kręgosłupa przez 20 lat przykuty był do łóżka. Historia pastora Hubiny z Beskidu Śląskiego jest jego własnym dramatycznym pytaniem do Boga o granicę ludzkiej wytrzymałości, o odporność na nieszczęście, ale i o próbę wiary. W filmie Różewicza w rolę Hubiny wcielił się Mieczysław Voit, aktor, który od swojego debiutu w "Kaloszach szczęścia" zagrał w ponad 80 filmach. Największą popularność przyniosły mu role Ludwika Ceglarskiego z "Nocy i dni", profesora Geista z serialu "Lalka" oraz profesora z "Alternatywy 4". Towarzyszyła mu Barbara Horawianka, z którą później spotkał się m.in. na planie pierwszej polskiej telenoweli "W labiryncie". W postać von Kschitzky'ego wcielił się Ignacy Gogolewski, znany przede wszystkim z roli Antka Boryny z "Chłopów".
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.