Ale kino+
alekino+
Film. Sceny z życia małżeńskiego

Sceny z życia małżeńskiego

Scener ur ett äktenskap
dramat, Szwecja, 1973, 167 min.
reżyseria: Ingmar Bergman
obsada: Erland Josephson, Liv Ullmann
Premiera w Ale kino+: 6.02.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 34 miejsce w rankingu
Sceny z życia małżeńskiego

"Sceny z życia małżeńskiego" to niezwykła, emocjonalna wiwisekcja związku i jego rozkładu. To także jedno z najbardziej przejmujących dzieł, Ingmara Bergmana. W nagrodzonym Złotym Globem filmie, role główne zagrali ulubieńcy mistrza z Fårö, Liv Ullmann oraz Erland Josephson.

Naukowiec Johan (Erland Josephson) i prawniczka specjalizująca się w sprawach rozwodowych, Marianne (Liv Ullmann) od dekady tworzą tak zgodne małżeństwo, że z okazji dziesiątej rocznicy ślubu lokalna prasa przeprowadza z nimi wywiad. Podczas jubileuszowej kolacji para z dystansem i przerażeniem obserwuje ostrą kłótnię przyjaciół, Petera (Jan Malmsjö) i Katariny (Bibi Andersson). Wkrótce także w ich własnej relacji pojawi się dramatyczne pęknięcie.

Niedługo po nagrodzonych Oscarem, wysmakowanych wizualnie "Szeptach i krzykach", INGMAR BERGMAN zabrał się za realizację projektu w zgoła odmiennym stylu. "Sceny z życia małżeńskiego" charakteryzuje minimalistyczna forma: brak tu muzyki, jest zaledwie kilka przestrzeni, w których toczy się akcja, przede wszystkim zaś obsadę zredukowano do minimum. Wszystko to sprawia, że uwaga obserwatora skupia się wyłącznie na relacji między dwojgiem bohaterów, a w szczególności na niesamowitej grze Liv Ullmann, która w bardzo długich ujęciach oraz mocnych zbliżeniach - obu szczególnie trudnych aktorsko -przedstawia całą gamę niezwykle złożonych emocji. Ta brawurowa rola nie przeszła niezauważona; aktorka otrzymała zasłużone nominacje do nagrody BAFTA oraz do Złotego Globu. Ekranowym partnerem Ullmann był ulubieniec Bergmana i Tarkowskiego, Erland Josephson, znany między innymi z "Godziny wilka" czy "Ofiarowania".

"Sceny z życia małżeńskiego" powstały jako sześcioodcinkowy mini-serial, który odniósł niesamowity sukces w rodzimej Szwecji. Bergman w jednym z wywiadów wspominał nawet, że po premierze wielokrotnie był zatrzymywany na ulicach Sztokholmu i proszony o radę w małżeńskich kłopotach. Na rynku amerykańskim zaprezentowano przemontowaną, skróconą wersję kinową, która zachowała i strukturę i moc oryginału. Tę właśnie wersję pokaże ale kino+. Filmu nie dopuszczono do puli Oscarowej, twierdząc, że wcześniejsza premiera telewizyjna w Szwecji dyskwalifikuje z konkursu. Takich obiekcji nie miała kapituła Złotych Globów, a "Sceny..." uhonorowano tym prestiżowym wyróżnieniem.

Ostatnim filmem, zmarłego w 2007 r., Ingmara Bergmana była "Sarabanda", telewizyjny sequel "Scen z życia małżeńskiego", którego akcja toczy się trzydzieści lat później. W rolach głównych znów pojawili się niezastąpieni Ullmann i Josephson.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...