Ale kino+
alekino+
Film. Sceny zbrodni

Sceny zbrodni

Scènes de crimes
film kryminalny, Francja, 2000, 100 min.
reżyseria: Frederic Schoendoerffer, Frédéric Schoendoerffer
obsada: André Dussollier, Andre Dussollier, Blanche Ravalec, Charles Berling, Delphine Hivernet
Premiera w Ale kino+: 24.08.2013 r.
4.50
343
9 głosy | 62 miejsce w rankingu
Sceny zbrodni
1
2

Dwóch policjantów prowadzi sprawę zaginięcia młodej kobiety. Odkrywając okaleczone ciała kolejnych ofiar zdają sobie sprawę, że wpadli na trop seryjnego mordercy.

Znakomicie przyjęty i nominowany do Cezara debiut Frédérica Schoendoerffera (autora "Tajnych agentów", syna francuskiego reżysera Pierre'a Schoendoerffera), porównywany do amerykańskiego "Milczenia owiec". Młoda dziewczyna Marie Bourgoin (Élodie Navarre), pracująca w kawiarni rodziców, znika w tajemniczych okolicznościach, dzień po zaginięciu jej psa. Dwóch policyjnych śledczych: Georges Fabian (Charles Berling) i Jean-Louis Gomez (André Dussollier), bada tę sprawę. Zagłębiając się w nią zaczynają odkrywać kolejne zwłoki, a jakby tego było mało, ciała ofiar są okaleczone i rozczłonkowane, co utrudnia ich identyfikację. Stopniowo staje się jasne, że policjanci mają do czynienia z efektami działań sadystycznego seryjnego mordercy. Zaczynają rozumieć, że to prawdopodobnie najważniejsza sprawa w ich karierze. Sprawa, która przy odrobinie nieuwagi może stać się ich ostatnią.

Film FRÉDÉRICA SCHOENDOERFFERA chwalono za odświeżenie konwencji thrillera. Portret pracy policji pokazany w filmie okazał się dużo bardziej realistyczny, niż w podobnych produkcjach amerykańskich, a policyjni bohaterowie bliżsi prawdy i bynajmniej nie kuloodporni. Nie są to natchnieni misją rycerze "jasnej strony Mocy", ale zmęczeni życiem profesjonaliści, próbujący najlepiej, jak się da, wykonywać swoją niewdzięczną robotę. "Sceny zbrodni" sięgają głębiej, niż przeciętne filmy gatunku i analizują też życie rodzinne bohaterów. Kiedy zaczynają niebezpieczne śledztwo, jeden z nich właśnie oczekuje dziecka, zaś drugi zmaga się z odejściem żony, wkrótce po tym, jak z domu wyprowadziła się ich dorosła córka. Film skupia się więc raczej na psychologicznych konsekwencjach i cenie, jaką płacą za obcowanie ze złem pracujący nad sprawą detektywi, niż na efektach specjalnych.

Krytycy docenili aktorski kunszt Charlesa Berlinga ("Nelly i Pan Arnaud", "Śmieszność", "Tajni Agenci") w roli Fabiana, klimat nawiązujący do kina noir i oryginalny filmowy język debiutującego reżysera. Oprócz inspiracji amerykańskimi thrillerami dostrzegano też wpływ popularnego we Francji nurtu kryminalnego, zwanego "policier". Są tu wszystkie cechy tego gatunku: mocni, dwuznaczni moralnie bohaterowie, piętrowa intryga oraz mroczna, niepokojąca atmosfera. Razem z nakręconymi w tym samym roku filmami - "Purpurowe rzeki" Mathieu Kassovitza oraz "Roberto Succo" Cédrica Kahna - "Sceny zbrodni" zostały uznane za zwiastun nowej francuskiej fali filmów spod znaku policier.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...