Ale kino+
alekino+
Film. Scoop - Gorący temat

Scoop - Gorący temat

Scoop
komedia kryminalna, Wlk. Brytania/USA, 2006, 91 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Hugh Jackman, Ian McShane, Scarlett Johansson, Woody Allen
Premiera w Ale kino+: 14.06.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 77 miejsce w rankingu
Scoop - Gorący temat

Studentka dziennikarstwa Sondra Pransky (Scarlett Johansson) odwiedza w czasie wakacyjnej przerwy znajomych w Wielkiej Brytanii. W Londynie bierze przypadkowo udział w show podstarzałego magika Sida "Splendiniego" Watermana (Woody Allen).

Rutynowa sztuczka iluzjonisty przeprowadzona na Sondrze zostaje wykorzystana przez ducha zamordowanego dziennikarza (Ian McShane), który tuż przed śmiercią był na tropie sensacji dekady. Duch informuje dziewczynę, że Peter Lyman (Hugh Jackman), bardzo majętny i niemniej przystojny syn pewnego znanego arystokraty, prowadzi podwójne życie. To on jest bowiem owianym złą sławą "tarotowym zabójcą", nieuchwytnym dla policji seryjnym mordercą, budzącym grozę wśród mieszkańców miasta. Z pomocą początkowo nieufnie podchodzącego do sprawy gapowatego magika, młoda dziennikarka w pogoni za materiałem do artykułu wszech czasów, rozpoczyna prywatne dochodzenie. Jednak im dalej posuwa się śledztwo, tym bardziej niebezpieczne staje się położenie Sondry, szczególnie że wdaje się w romans z domniemanym mordercą.

"Scoop - Gorący temat" to drugi z kolei po "Wszystko gra" film WOODY'EGO ALLENA z kryminalną intrygą, a zarazem drugi rozgrywający się w Londynie. Autor "Manhattanu", niechętnie opuszczający rodzinny Nowy Jork dopisał jednak ostatnio do krótkiej listy ulubionych miast metropolię nad Tamizą. O szczególnych filmowych właściwościach miasta mówił w jednym z wywiadów: "Lubię chodzić ulicami Londynu, który jest bardzo ładny. Łatwo jest tu znaleźć dobre plenery, kiedy zestawi się piękno tego miasta z panującą tu na co dzień piękną pogodą, z tym wspaniałym, chmurnym, szarym, miękko oświetlonym niebem. W filmie wygląda to uwodzicielsko".

Woody Allen, żywa legenda komedii intelektualnej, po raz kolejny postawił nie tylko na Londyn, ale i na Scarlett Johansson, która pomimo młodego wieku oczarowała go dojrzałym aktorstwem we "Wszystko gra". Dzisiejszą aktorską pozycję utorowała sobie występami m.in. w "Zaklinaczu koni" Roberta Redforda, adaptacji popularnego komiksu "Ghost World" czy małą, ale przykuwającą uwagę rolą w "Człowieku, którego nie było" braci Coen. Jednak prawdziwym przełomem w jej karierze było "Między słowami" Sofii Coppoli, gdzie stworzyła doskonałą, melancholijną kreację u boku Billa Murraya. Wiele wielkich nazwisk Hollywood ma powody jej zazdrościć, bo dla nich zaszczytem byłaby choćby najmniejsza rola u Allena. Tymczasem Johansson, choć podkreśla, że jej relacje z reżyserem mają charakter czysto zawodowy, dołączyła obok jego byłych partnerek Diane Keaton i Mii Farrow do wąskiego grona muz reżysera. "Jest fantastyczna. Czuję się, jakbym wygrał los na loterii. Ona potrafi wszystko. Miała w życiu sporo szczęścia - jest piękna, seksowna, bardzo inteligentna, zabawna, miła, szybko myśli i dobrze się z nią pracuje. Ma też ogromne umiejętności - potrafi być dramatyczna i zabawna, kiedy się chce, żeby taka była. Są pewni ludzie, z którymi współpracowałem przez lata - jedną z tych osób jest Diane Keaton - którzy po prostu zostali obdarzeni wielkim talentem i potrafią go wykorzystać. Scarlett też to ma." - nie kryje uznania Woody Allen.

Scenariusz do "Scoop - Gorący temat" tradycyjnie wyszedł spod ręki samego Allena, który oprócz sensacyjnej fabuły i właściwych sobie błyskotliwych dialogów, zawarł w filmie zamiłowanie do magicznych sztuczek towarzyszące mu od dzieciństwa. Sam wcielił się w postać neurotycznego iluzjonisty, który nie bez wewnętrznych oporów pomaga energicznej dziennikarce granej przez Scarlett Johansson. Listę głównych wykonawców uzupełnia ostatni zwycięzca rankingu na najseksowniejszego żyjącego mężczyznę świata, Hugh Jackman. Jednak to nie uroda sprawiła, że dostał angaż w filmie, lecz jego umiejętności aktorskie. Widzowie mogli je ocenić w brawurowej roli Wolverine'a w komiksowych adaptacjach "X-mena" i w utrzymanym w new age'owym duchu "Żródle" Darrena Aronofsky'ego. Dla Australijczyka to drugie spotkanie na planie z Johannson, partnerującą mu poprzednio w "Prestiżu" Christophera Nolana. "Vicky Cristina Barcelona", kolejny europejski film Woody'ego Allena z Johansson w jednej z głównych ról, zdobył niespodziewanie Złoty Glob 2009 jako najlepsza komedia.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...