Ale kino+
alekino+
Film. SĘDZIA Z TEKSASU

SĘDZIA Z TEKSASU

The Life and Times of Judge Roy Bean
western, USA, 1972, 119 min.
reżyseria: John Huston
obsada: Margo Epper, Paul Newman, Roy Jenson, Victoria Principal
Premiera w Ale kino+: 30.10.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 44 miejsce w rankingu

"Sędzia z Teksasu" to niezwykły western. Wielki hollywoodzki mistrz John Huston składa w nim ironiczny hołd Dzikiemu Zachodowi. W tej zabawnej elegii dla westernu humor miesza się z nostalgią, a autentyczny sentyment dla gatunku z parodią jego konwencji.

Znakiem firmowym kina JOHNA HUSTONA było połączenie melancholii i ironii, co nadawało jego kinu wyjątkowy, słodko-gorzki smak. Tak było w wypadku chandlerowskich, czarnych kryminałów, które w początkach kariery realizował z Humphrey'em Bogartem (m.in. "Sokół maltański"). Tak było także z westernami, do których Huston miał bardzo specyficzny stosunek. Dla urodzonego w 1906 r. w Missouri reżysera Dziki Zachód był czymś więcej niż mitem - żył w opowieściach rodziców i dziadków, a w dzieciństwie Huston na własne oczy obserwował jego zmierzch. Być może dlatego autor "Key Largo" nigdy nie potrafił brać na serio westernowych schematów hollywoodzkiego kina. W takich filmach jak "Skarb Sierra Madre" czy "Skłóceni z życiem" zajmował się raczej demontażem legendy Dzikiego Zachodu niż jej utrwalaniem, zapowiadając już nurt antywesternu, który miał pojawiać się na przełomie lat 60. i 70. Antywesternem jest także "Sędzia z Teksasu". O Ile jednak większość obrazów Hustona miała zdecydowanie poważny charakter, tym razem reżyser sięgnął po ton komediowy.

Tytułowy sędzia to Roy Bean (Paul Newman), rewolwerowiec z Dzikiego Zachodu i słynny bandyta. Pewnego razu bohater o mało co nie zostaje zabity w domu publicznym przez bawiących tam oprychów. Bierze na nich srogą pomstę i ze zdumieniem odkrywa, że stał się w ten sposób symbolem sprawiedliwości. Roy Bean z wyjętego z pod prawa zabijaki zmienia się w prawodawcę - zostaje samozwańczym sędzią. Ex-bandyta wymierza sprawiedliwość zgonie z zasadami, które przyswoił sobie na Dzikim Zachodzie - czyli szybko, bez zbędnych ceregieli i według własnego widzimisię. Pod żelaznymi rządami Roy'a Beana zapadła osada w Teksasie zmienia się w oczach w kwitnące miasteczko.

"Sędzia z Teksasu" to pełna barwnych postaci drugoplanowych i dygresyjnych wątków mozaika zabawnych, błyskotliwych epizodów. Krytycy porównywali zastosowaną przez Hustona fragmentaryczną narrację do stylu o generację młodszego Roberta Altmana. Wskazywano też na wpływ scenarzysty Johna Miliusa - autora scenariuszy do "Jeremiaha Johnsona", "Czasu apokalipsy", współtwórcy "Brudnego Harry'ego" i późniejszego reżysera "Conana Barbarzyńcy". Podobno Milius marzył, aby osobiście zrealizować "Sędziego z Teksasu" i brał aktywny udział w zdjęciach. Spoiwem luźnej struktury filmu jest odtwórca roli Roy'a Beana, Paul Newman, którego pełna humoru interpretacja postaci ekscentrycznego sędziego należy do największych atutów dzieła Hustona.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...