Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SEKS, KŁAMSTWA I KASETY WIDEO

SEKS, KŁAMSTWA I KASETY WIDEO

Sex, lies and videotape
dramat obyczajowy, USA, 1989, 97 min.
reżyseria: Steven Soderbergh
obsada: Andie MacDowell, James Spader, Laura San Giacomo, Peter Gallagher
Premiera w Ale kino+: 21.12.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 444 miejsce w rankingu

Po premierze "Seksu, kłamstw i kaset wideo" nie było wątpliwości - kino amerykańskie wzbogaciło się o nowy, błyskotliwy talent. Talent ów nazywał się Steven Soderbergh i miał zaledwie 24 lata, kiedy ze swoim debiutanckim filmem pojawił się na festiwalu w Cannes.

Nieczęsto zdarza się, aby pierwszy obraz, w dodatku tak młodego twórcy, odniósł tak spektakularny sukces jak "Seks, kłamstwa i kasety wideo". STEVEN SODERBERGH za jednym zamachem zgarnął w Cannes Złotą Palmę i nagrodę FIPRESCI. Jak wiadomo, był to dopiero początek imponującej kariery - w niedalekiej przyszłości Soderbergh miał stać się jednym z najbardziej prominentnych i oryginalnych reżyserów hollywoodzkich, laureatem kilku Oscarów i autorem tak głośnych filmów jak "Traffic", "Erin Brockovich" czy "Solaris".

W ciągu ostatnich lat Soderberghowi zdarzało się kręcić wysoko budżetowe filmy rozrywkowe, takie jak "Ocean's Eleven". "Seks kłamstwa i kasety wideo" to jednak klasyczny przykład skromnego, artystycznego filmu niezależnego.

Bohaterką tej kameralnej, finezyjnie skonstruowanej historii jest Ann (Andie MacDowell), sfrustrowana i zakompleksiona żona egoistycznego prawnika Johna (Peter Gallagher). Ann wie, że mąż sypia regularnie z jej rodzoną siostrą. Tymczasem na horyzoncie pojawia się Graham (James Spader), kumpel Johna z czasów studenckich. Ten osobliwy, zamknięty w sobie młody człowiek ma dziwne hobby - rejestruje na video wywiady z kobietami opowiadającymi o swoich seksualnych doświadczeniach i fantazjach. Graham namawia na zwierzenia przed kamerą Ann. Parę bohaterów zaczyna łączyć szczególna, intymna więź, o wiele bardziej skomplikowana niż zwykła relacja erotyczna.

Oryginalny, wyrafinowany film Soderbergha uchodzi za psychologiczny majstersztyk - mistrzowskie studium samotności, stłumionych seksualnych pragnień, intymnych przeżyć i życia wewnętrznego współczesnej, wyalienowanej klasy średniej. W tym wyciszonym obrazie balansującym między humanistycznym ciepłem a chłodną ironią, życiową kreację stworzył James Spader. Aktor zagrał rolę Grahama, którego początkowo odtwarzać miał David Duchovny. Agent Mulder musiał potem żałować, że odpadł w castingu - po premierze "Seksu, kłamstw i kaset wideo" Spader stanął na podium w Cannes obok Stevena Soderbergha by odebrać Złotą Palmę dla najlepszego aktora.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...