Ale kino+
KINO MÓWI
Film. SEZON NA KACZKI

SEZON NA KACZKI

Temporada de patos
komedia, Meksyk, 2004, 90 min.
reżyseria: Fernando Eimbcke
obsada: Carolina Politi, Daniel Miranda, Danny Perea, Diego Catano
Premiera w Ale kino+: 7.07.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 433 miejsce w rankingu
SEZON NA KACZKI

"Sezon na kaczki" to prawdziwa gratka dla miłośników minimalistycznego, artystycznego kina, film przywołujący na myśl wczesne dokonania Jima Jarmuscha. Kameralna komedia o dzieciakach z przedmieść zdobyła 11 nagród Ariel przyznawanych przez Meksykańską Akademię Filmową.

Dwaj czternastolatkowie, Flama (Daniel Miranda) i Moko (Diego Cataño), przyjaźnią się od wczesnego dzieciństwa. W pewną niedzielę, pod nieobecność matki, Flama zaprasza przyjaciela do siebie. Mają wszystko, co jest im potrzebne do przetrwania nudnego popołudnia - telewizję, gry wideo. Spokój burzy pojawienie się niewiele starszej od nich sąsiadki Rity (Danny Perea), która chce skorzystać z kuchenki i upiec swoje urodzinowe ciasto. Wkrótce do niezapowiedzianych niespodzianek dochodzą problemy z prądem i wyjątkowo uciążliwy dostawca pizzy (Enrique Arreola).

"Zawsze będę wolał kawałek dobrze upieczonego chleba zamiast trzywarstwowego, fantazyjnego ciastka z polewą lukrową, udekorowanego owocami i ozdobami z marcepanu" - zwykł mawiać meksykański reżyser FERNANDO EIMBCKE, który swój niskobudżetowy debiut fabularny "Sezon na kaczki" zrealizował w czerni i bieli, a jako plan zdjęciowy wykorzystał prawie wyłącznie jedno z mieszkań w Mexico City. Minimalistyczne, artystyczne kino Eimbcke porównuje się często do równie oszczędnych w środkach artystycznego wyrazu filmów Jima Jarmuscha. Tematem stale powracającym u Eimbcke jest wchodzenie w dorosłość. W jego filmach dorośli często wykazują więcej cech niedojrzałości od samych nastolatków. "Im jestem starszy, tym częściej dochodzę do wniosku, że wszyscy, niezależne od wieku jesteśmy po trosze nastolatkami" - przyznaje reżyser.

"Sezon na kaczki", oprócz 11 nagród Ariel, przyniósł meksykańskiemu twórcy m.in. reżyserską nagrodę MFF w Salonikach i Nagrodę Specjalną Jury w Paryżu.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.