Ale kino+
PLATFORMA 45
Film. Shaft

Shaft


film sensacyjny, USA/Niemcy, 2000, 95 min.
reżyseria: John Singleton
obsada: Christian Bale, Jeffrey Wright, Samuel L. Jackson, Vanessa Williams
Premiera w Ale kino+: 4.06.2011 r.
4.50
343
9 głosy | 413 miejsce w rankingu
Shaft

Noszalancki Samuel L. Jackson jako czarnoskóry detektyw próbujący doprowadzić przed sąd rasistowskiego mordercę, którego przed wyrokiem chroni bogaty ojciec.

Czarnoskóry detektyw John Shaft (Samuel L. Jackson) to najbardziej nieustępliwy stróż prawa w mieście. Ma nerwy ze stali, nie traci głowy, a przy tym ma też kilka cech cenionych przez kobiety: nonszalancki sposób bycia, wrodzoną elegancję i szarmancki gest. Wszystkie te przymioty nie pomagają mu jednak w trudnej sprawie zabójstwa młodego Afro-Amerykanina. Mordercą jest Walter Wade (Christian Bale) rasista i syn milionera z Manhattanu. Mimo mocnych dowodów zbrodni Wade unika kary dzięki wpływom i pieniądzom ojca. Shaft postanawia jednak za wszelką cenę doprowadzić do skazania - nawet gdyby miało to oznaczać rozstanie się z policją. Aby Wade poszedł za kratki, potrzebny jest świadek - kelnerka Diane (Toni Collette), jedyna, która widziała morderstwo. Shaft musi ją odnaleźć, namówić do złożenia zeznań i - co najważniejsze i najtrudniejsze - dostarczyć żywą przed oblicze Wysokiego Sądu. Przeszkadzać będą mu w tym jego skorumpowani koledzy z policji, fałszywi politycy i mściwy handlarz narkotyków.

"Shaft" JOHNA SINGLETONA to remake popularnego w latach 70. sensacyjnego filmu Gordona Parksa pod tym samym tytułem, w którym tytułową postać legendarnego czarnoskórego detektywa zagrał Richard Roundtree, nominowany za tę rolę do Złotego Globu. Singleton bohaterem swojego filmu uczynił bratanka dawnego bohatera, który poczucia sprawiedliwości i zasad bezkompromisowości uczy się właśnie od swojego wuja. W Johna Shafta seniora wcielił się zresztą - po prawie trzydziestu latach - sam Roundtree.

Singleton zadebiutował w 1991 dramatem "Chłopaki z sąsiedztwa", za który otrzymał m.in. dwie nominacje do Oscara oraz nagrodę nowojorskich krytyków. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się jego sensacyjne dramaty "Rosewood w ogniu" (pokazywany w konkursie w Berlinie), "Za szybcy, za wściekli" (2003) czy "Czterej bracia" (2005). W "Shafcie" współpracował z jednym ze swoich ulubionych aktorów Samuelem L. Jacksonem.
SERIALE

Platforma 45

Jedna ekipa i jeden zabójca. Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem, Andrea...


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...


Grzechy przeszłości

Historia trzech sióstr, opiekujących się ukochanym ojcem w walijskim serialu kryminalnym.