Ale kino+
alekino+
Film. Sherlock Holmes: Znak czterech

Sherlock Holmes: Znak czterech

Sherlock Holmes. The Sign Of Four
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 1987, 103 min.
reżyseria: Peter Hammond
obsada: Edward Hardwicke, Jenny Seagrove, Jeremy Brett, William Ash
Premiera w Ale kino+: 27.03.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 82 miejsce w rankingu
Sherlock Holmes: Znak czterech
1
2

Pokrzywdzona dziedziczka, niepełnosprawny skazaniec, osobliwy karzeł i czterech mężczyzn, których połączyła śmiertelna tajemnica - to elementy zaskakującej sprawy, którą rozwiązać może tylko Sherlock Holmes. Ale kino! zaprasza na pierwszy odcinek serii kryminalnej o przygodach słynnego detektywa z Baker Street.

Detektyw Sherlock Holmes (Jeremy Brett) przeżywa chwile zwątpienia - od miesięcy nie pracował nad żadną sprawą. Frustrację wyładowuje na wiernym Watsonie, zamęczając go pytaniami o sens takiej bezczynnej egzystencji. Na szczęście na horyzoncie pojawia się nowe wyzwanie. W gabinecie Holmesa zjawia się Mary Morstan (Jenny Seagrove), młoda kobieta, poszukująca zaginionego przed laty ojca. Mężczyzna był oficerem w indyjskim pułku. Dziesięć lat temu wrócił do Anglii i chciał zobaczyć się z córką. Jednak do spotkania nigdy nie doszło - ojciec nagle zniknął. Cztery lata później Mary znalazła w gazecie ogłoszenie z prośbą o informacje na swój temat. W odpowiedzi na nie otrzymała pocztą prezent - bardzo kosztowną perłę. Od tamtej pory raz w roku przychodzi do niej identyczna przesyłka. W tym roku w paczce znalazł się również list z propozycją spotkania. Holmes i Watson zamierzają towarzyszyć kobiecie w tajemniczej schadzce. W ten sposób rozpoczyna się przygoda, którą Watson opisze później jako "Znak czterech".

Sherlock Holmes narodził się w 1887 roku na kartach opowiadania Arthura Conan Doyle'a, który pisał o Holmesie przez 40 lat. Stworzył 60 poświęconych mu utworów: 56 opowiadań i 4 powieści. Do dziś postać Sherlocka Holmesa była odtwarzana przez 75 aktorów w 211 filmach. Daje mu to pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych fikcyjnych postaci w historii kina i telewizji. Wielu fanów uważa, że tym jedynym i prawdziwym był Jeremy Brett, urodzony w 1933 roku angielski aktor filmowy i teatralny, który na 10 lat praktycznie stał się Sherlockiem Holmesem. Znajdował coraz więcej podobieństw między stworzonym przez Conan Doyle'a detektywem a własną osobowością. Stworzył Holmesa idealnego. Zmarł w 1995 roku; sam uważał postać Sherlocka Holmesa za swoje największe dokonanie artystyczne.

ODCINKI

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes: Pies Baskerville'ów
Sherlock Holmes: Mistrz szantażu
Sherlock Holmes: Wampir z Sussex
Sherlock Holmes: Szlachetnie urodzony kawaler
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...