Ale kino+
alekino+
Film. Sherlock: Studium w różu

Sherlock: Studium w różu

Sherlock:Study in Pink
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2010, 88 min.
reżyseria: Paul McGuigan
obsada: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Rupert Graves
Premiera w Ale kino+: 14.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 81 miejsce w rankingu
Sherlock: Studium w różu

Programistę pozna po krawacie, a pilota samolotu po lewym kciuku. Kto? Oczywiście Sherlock Holmes. "Sherlock" to absolutnie nowoczesna, ponadczasowo zabawna i inteligentna wersja klasycznych opowieści o śledztwach Holmesa i Watsona.

Doktor John Watson (Martin Freeman) po powrocie z misji w Afganistanie nie może odnaleźć się w świecie cywilów, a z powodu swojego usposobienia nie może także znaleźć współlokatora. Problem pomaga rozwiązać dawny znajomy, zapoznając Watsona z nietuzinkową postacią: Sherlockiem Holmesem (Benedict Cumberbatch), jedynym na świecie "detektywem konsultującym" - który to zawód sam stworzył. Osobliwa dwójka zajmuje mieszkanie przy Baker Street 221B. Tymczasem w Londynie w identyczny sposób samobójstwo popełniają trzy osoby. Gdy do mrocznej trójcy dołączy czwarta ofiara, policja pod dowództwem inspektora Grega Lestrade'a (Rupert Graves), ku niezwykłej radości Holmesa, prosi go o pomoc.

Pierwsze śledztwo Sherlock Holmes przeprowadził - w powieści "Studium w szkarłacie" - już w 1887 r. Od tej pory detektyw po wielokroć pojawiał się na małym i wielkim ekranie. W ciągu ponad wieku na podstawie dzieł sir Arthura Conan Doyle'a powstało ponad 200 filmów i ponad 70 aktorów wcieliło się w postać mistrza dedukcji. Ekranową karierę Holmesa rozpoczął niemy film w reżyserii Arthura Marvina z 1900 r. Na przełomie lat 30. i 40. królował klasyczny cykl z Basilem Rathbonem w roli głównej. W roku 2009 i 2011 Guy Ritchie zaprezentował swoją, odlotową i dobitnie sugerującą więcej niż przyjacielskie uczucia Holmesa do Watsona, wersję.

Mark Gatiss i Steven Moffat. Pierwszy z nich jest m.in. współtwórcą cieszącego się popularnością serialu "Liga dżentelmenów", a także aktorem. Ma na koncie sporo ról filmowych (m.in. epizod w "Match Point" Allena) oraz telewizyjnych. Steven Moffat to z kolei doświadczony rzemieślnik, współautor scenariusza do Spielbergowskiego "Tintina", czy kilkunastu odcinków wysoko cenionego "Doktora Who". Moffat i Gatiss pozbawili Holmesa dziewiętnastowiecznego sztafażu (trencz pozostał!) i przenieśli fabułę do tętniącego życiem Londynu początków trzeciego tysiąclecia. Nie bez racji uznali bowiem, że clue postaci tkwi w tym, co ponadczasowe: intelekcie, umiejętności wnioskowania i dowcipie.

Analitycznym do bólu Sherlockiem, którego detektywi policyjni nazywają wprost "Świrem" został idealny w tej roli, Benedict Cumberbatch ("Szpieg", "Pokuta"). Jako Watson, doskonały medyk i bardziej ludzka twarz duetu, występuje Martin Freeman. Można spodziewać się, że czeka go wkrótce fala ogromnej popularności, a to za sprawą nie tylko "Sherlocka", ale i głównej roli w nowej trylogii Petera Jacksona, "Hobbit: Niezwykła podróż".


O SERIALU "SHERLOCK" CZYTAJ TAKŻE NA SZUFLADA.NET

ODCINKI

Sherlock
Sherlock: Pomyłka bankiera
Sherlock: Wielka gra
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...