Ale kino+
alekino+
Film. Sherlock: Upadek Reichenbacha

Sherlock: Upadek Reichenbacha

Sherlock: The Reichenbach Fall
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2012, 90 min.
reżyseria: Toby Haynes
obsada: Andrew Scott, Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs
Premiera w Ale kino+: 14.04.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 66 miejsce w rankingu
Sherlock: Upadek Reichenbacha

Ostateczne starcie dwóch potężnych umysłów i wrogów - Sherlocka Holmesa i Jima Moriarty'ego - musi wreszcie nastąpić. W roli Moriatry'ego występuje Andrew Scott, którego fantastyczna kreacja przywołuje na myśl legendarną już rolę Jokera w wykonaniu Heatha Ledgera.

Ostatnie tygodnie to pasmo sukcesów zawodowych mizantropa i arcymistrza dedukcji, Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch). Pomoc w odzyskaniu obrazu "Wielki wodospad w Reichenbach" Williama Turnera, czy odnalezienie porwanego przedsiębiorcy to wszystko jego zasługa. Zdjęcia detektywa znajdują się na pierwszych stronach gazet. Racjonalny i ostrożny John Watson (Martin Freeman) ostrzega go przed zbytnią popularnością i radzi, by przez pewien czas trzymać się z dala od świateł fleszy. Okazuje się to niemożliwe, bo wyzwanie rzuca detektywowi nie kto inny, jak sam Jim Moriarty (Andrew Scott). To jego dziełem okazuje się symultaniczny atak na londyńską Tower, Bank of England i więzienie w Pentonville. A to zaledwie rozgrzewka...

"Sherlock" to jedna z najbardziej udanych produkcji BBC ostatnich lat. Serial został obsypany nagrodami oraz nominacjami do prestiżowych nagród. Jedna z nich - statuetka BAFTA TV - przypadła Andrew Scottowi za fantastyczną kreację Moriarty'ego. Z wyczuciem balansuje Scott na granicy ironii i grozy nasuwając zasłużone skojarzenia z rolą Heatha Ledgera jako niezrównanego Jokera w "Mrocznym rycerzu" Nolana. Urodzony w Dublinie Andrew Scott dość wcześnie zorientował się, co jest jego powołaniem. Porzucił studia na najbardziej prestiżowej irlandzkiej uczelni Trinity College - jej absolwentami byli między innymi Jonathan Swift, Bram Stoker, Oscar Wilde, czy Samuel Beckett - by przystąpić do Abbey Theatre, gdzie zdobył doświadczenie sceniczne. Także i na filmowe angaże nie musiał długo czekać; w wieku siedemnastu lat wystąpił w filmie "Korea", który opowiada o trudnym dorastaniu i irlandzkiej emigracji w chudych latach 50. Kolejne role to epizod w "Szeregowcu Ryanie" Stevena Spielberga i wielokrotnie nagradzanej "Kompanii braci". Aktor ma za sobą także debiut na Broadwayu. W 2006 roku zagrał w wyreżyserowanym przez Sama Mendesa spektaklu "The Vertical Hour". Jego scenicznymi partnerami byli wtedy Julianne Moore i Bill Nighy. W 2008 r. Scott powrócił na mały ekran rolą pułkownika William Smitha w serialu "John Adams" z Paulem Giamattim w roli tytułowej. Serial jest niejako prequelem wydarzeń rekonstruowanych w najnowszym dziele Spielberga "Lincoln", jednym z tegorocznych Oscarowych faworytów, nominowanym między innymi za brawurową rolę Daniela Day Lewisa.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Sherlock 2
Sherlock: Skandal w dzielnicy Belgravia
Sherlock: Demony Baskerville




SERIALE

Las

Las

Mroczny i wciągający serial kryminalny.


Most nad Sundem 4

Most nad Sundem 4

Finałowy sezon skandynawskiego serialu kryminalnego. W każdą niedzielę o 20:10.


Endeavour 5

Endeavour 5

Piąty sezon serialu o przygodach młodego detektywa Morse'a w każdą środę, o 20:10.


Hassel

Hassel

Ekranizacja powieści Olova Svedelida o detektywie, który nie cofnie się przed niczym w swoim śledztwie.