Ale kino+
KINO MÓWI
Film. Sieć

Sieć

Network
obyczajowy, USA, 1976, 117 min.
reżyseria: Sidney Lumet
obsada: Faye Dunaway, Peter Finch, Robert Duvall, William Holden
Premiera w Ale kino+: 23.06.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 84 miejsce w rankingu
Sieć
1
2

Czy media urosły do rangi współczesnego "boga"? Odpowiedzi na to pytanie szuka Sidney Lumet w gorzkiej refleksji nad kondycją współczesnej telewizji. "Sieć" zdobyła 10 nominacji do Oscara®, z których statuetki odebrali Peter Finch (najlepszy aktor), Faye Dunaway (najlepsza aktorka), Beatrice Straight (najlepsza aktorka w roli drugoplanowej) oraz Paddy Chayefsky (najlepszy scenariusz).

Howard Beale (Peter Finch), prezenter wiadomości w telewizyjnej stacji UBS dostaje wymówienie z pracy z powodu spadku oglądalności jego programu. W ostatnim wejściu na antenę zamierza zapowiedzieć popełnienie samobójstwa, zmienia jednak plan i zamiast tego wykrzykuje do mikrofonu swoją opinię na temat sytuacji, jaka panuje w społeczeństwie amerykańskim. Widzowie są zachwyceni, a sieć telewizyjna zwiększa swoje dochody. Jednak wkrótce telewizyjny prorok staje się dla swoich zwierzchników uciążliwy. Szefowa programu (Faye Dunaway) chce zlecić jego morderstwo...

Wyjątkowo aktualny w wymowie film w reżyserii amerykańskiego klasyka, SIDNEYA LUMETA. "Sieć" to przepełniona ironią i gorzkim humorem satyra na amerykańską telewizję, karmiącą się kontrowersjami, sprzedającą tabu i kierującą się słupkami oglądalności. Sidney Lumet snuje smutną refleksję na temat znaku naszych czasów i roli mediów w życiu. Film wśród gradu nominacji i wyróżnień zdobył cztery Oscary® - za najlepszy scenariusz, a także za role Faye Dunaway, Petera Fincha i Beatrice Straight.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.