Ale kino+
alekino+
Film. Sieć

Sieć

Network
obyczajowy, USA, 1976, 117 min.
reżyseria: Sidney Lumet
obsada: Faye Dunaway, Peter Finch, Robert Duvall, William Holden
Premiera w Ale kino+: 23.06.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 84 miejsce w rankingu
Sieć
1
2

Czy media urosły do rangi współczesnego "boga"? Odpowiedzi na to pytanie szuka Sidney Lumet w gorzkiej refleksji nad kondycją współczesnej telewizji. "Sieć" zdobyła 10 nominacji do Oscara®, z których statuetki odebrali Peter Finch (najlepszy aktor), Faye Dunaway (najlepsza aktorka), Beatrice Straight (najlepsza aktorka w roli drugoplanowej) oraz Paddy Chayefsky (najlepszy scenariusz).

Howard Beale (Peter Finch), prezenter wiadomości w telewizyjnej stacji UBS dostaje wymówienie z pracy z powodu spadku oglądalności jego programu. W ostatnim wejściu na antenę zamierza zapowiedzieć popełnienie samobójstwa, zmienia jednak plan i zamiast tego wykrzykuje do mikrofonu swoją opinię na temat sytuacji, jaka panuje w społeczeństwie amerykańskim. Widzowie są zachwyceni, a sieć telewizyjna zwiększa swoje dochody. Jednak wkrótce telewizyjny prorok staje się dla swoich zwierzchników uciążliwy. Szefowa programu (Faye Dunaway) chce zlecić jego morderstwo...

Wyjątkowo aktualny w wymowie film w reżyserii amerykańskiego klasyka, SIDNEYA LUMETA. "Sieć" to przepełniona ironią i gorzkim humorem satyra na amerykańską telewizję, karmiącą się kontrowersjami, sprzedającą tabu i kierującą się słupkami oglądalności. Sidney Lumet snuje smutną refleksję na temat znaku naszych czasów i roli mediów w życiu. Film wśród gradu nominacji i wyróżnień zdobył cztery Oscary® - za najlepszy scenariusz, a także za role Faye Dunaway, Petera Fincha i Beatrice Straight.
SERIALE

Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...


Stieg Larsson: Mężczyzna, który igrał z ogniem

Film dokumentalny o pisarzu trylogii Millenium Stiega Larssona i jego...


Piknik pod Wiszącą Skałą

"Piknik pod Wiszącą Skałą" to ekranizacja powieści z lat 60. XIX wieku autorstwa...


Vitello

Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym...