Ale kino+
alekino+
Film. SIEDEM

SIEDEM

Se7en
thriller, USA, 1995, 122 min.
reżyseria: David Fincher
obsada: Brad Pitt, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey, Morgan Freeman
Premiera w Ale kino+: 12.04.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 87 miejsce w rankingu
SIEDEM

"Siedem" to jeden z najważniejszych thrillerów lat 90. Wyraziste kreacje Brada Pitta i Morgana Freemana, ostry jak brzytwa, diaboliczny scenariusz, wizjonerskie zdjęcia Dariusa Khondji i przede wszystkim nowatorski styl reżyserii Davida Finchera złożyły się na arcydzieło gatunku - film przewrotny, inteligentny i autentycznie przerażający. Wyrażenie "kino tylko dla ludzi o mocnych nerwach" jest nadużywane i zbanalizowane, ale w wypadku "Siedem" należy je potraktować jak najpoważniej.

Detektywi David Mills (Brad Pitt) i William Somerset (Morgan Freeman) tworzą idealny duet. Mills to policyjny "pistolet": jest młody, impulsywny, zawsze gotowy do akcji. Somerset przygotowuje się do przejścia na emeryturę; jest doświadczony, oczytany i wybitnie inteligentny; śledztwa traktuje jak intelektualną rozgrywkę. Najnowsza sprawa prowadzona przez Millsa i Somerseta dotyczy wyjątkowo makabrycznych zabójstw. Tajemniczy seryjny morderca w wyszukany sposób znęca się nad ofiarami. Każda ze zbrodni wygląda na zaszyfrowany komunikat. Policjanci szybko odkrywają chorobliwą logikę, którą kieruje się morderca. Kluczem do zabójstw jest siedem grzechów głównych: Pycha, Nieumiarkowanie w Jedzeniu i Piciu, Zazdrość, Nieczystość, Lenistwo, Chciwość i Gniew. Zbrodniarz wybiera na ofiary osoby, które uważa za przykłady wyjątkowych grzeszników, a następnie wymierza im karę stosowaną do występku: np. człowiek, który według mordercy zgrzeszył Lenistwem zostaje na wiele miesięcy przywiązany do łóżka, na którym umiera z powodu odleżyn, zakażeń i wycieńczenia organizmu. Morderstwa wyglądają na elementy jakiegoś większego, szalonego planu. Policjanci po niewczasie orientują się, że przebiegły zbrodniarz napisał w nim role również dla nich. Od początku prowadzi z detektywami grę; zostawia wskazówki, podpowiedzi, zaszyfrowane tropy - w pewnym sensie kieruje śledztwem w swojej własnej sprawie. Mills i Somerset mają za przeciwnika prawdziwego geniusza zbrodni, który myśli zawsze na kilka ruchów do przodu i nawet własną klęskę zaplanował już jako ostateczne zwycięstwo.

DAVID FINCHER przyszedł do kina ze świata reklamy i wideoklipów. Jego pierwszym filmem fabularnym była trzecia część cyklu "Obcy" (1992), ale dopiero nakręcony trzy lata później thriller "Siedem" uczynił z Finchera jedno z najgorętszych nowych nazwisk w Hollywood. Reżyser zaproponował kino niezwykle intensywne i nowoczesne, szokująco brutalne i jednocześnie głęboko przemyślane pod względem artystycznym. Andrew Kevin Walker dostarczył nieszablonowego scenariusza, który rozsadzał zużyte schematy opowieści o seryjnych mordercach. Wybitny operator Darius Khondji nakręcił ekspresyjne, mroczne zdjęcia, które od pierwszego ujęcia skutecznie kreują atmosferę napięcia i zagrożenia. W "Siedem" każda sekwencja przynosi wizualną i inscenizacyjną niespodziankę; reżyserska inwencja Finchera wydaje się w tym filmie niewyczerpana, a jego efektowny styl przemawia bezpośrednio do wyobraźni i emocji. "Siedem" to film komercyjny, ale na swój sposób bezkompromisowy. Fincher przeraża widza makabrycznymi scenami przemocy i okrucieństwa, ale prawdziwa siła jego filmu polega na grozie rozumianej w kategoriach symbolicznych i moralnych. "Siedem" to jeden z tych nielicznych, naprawdę wybitnych thrillerów, które trzymają w napięciu nie tylko podczas seansu, lecz także długo po jego zakończeniu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...