Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Siła i honor

Siła i honor

Men of Honor
dramat biograficzny, USA, 2000, 129 min.
reżyseria: George Tillman Jr.
obsada: Charlize Theron, Cuba Gooding Jr., Robert De Niro
Premiera w Ale kino+: 3.06.2019 r.
5.00
343
5 głosy | 22 miejsce w rankingu
Siła i honor
© Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

Lata 50. XX wieku. Rodzina Carla Brasheara (Cuba Gooding Jr) od pokoleń mieszka na amerykańskiej prowincji i z trudem wiąże koniec z końcem. Syn skromnego, czarnoskórego dzierżawcy rolnego z Kentucky mierzy jednak wyżej niż jego najbliżsi.

Ojciec Mac (Carl Lumbly) powtarza mu ciągle, że o spełnienie marzeń trzeba walczyć, bo życie jest codziennym zmaganiem. W nadziei na lepszą przyszłość 21-letni Carl zaciąga się do amerykańskiej marynarki wojennej. Pełni służbę na południowym Pacyfiku jako kucharz na USS Hoist. Pewnego upalnego dnia skacze do wody w miejscu i porze przeznaczonej wyłącznie dla jego białych kolegów. Okazuje się, że pływa najlepiej z całej załogi. Pierwszy oficer, kapitan Pullman (Powers Boothe) namawia go, aby złożył podanie do elitarnej wojskowej szkoły dla nurków. Po dwóch latach starań Carl zostaje zakwalifikowany do specjalnego programu szkoleniowego. Kurs w Bayonne w stanie New Jersey prowadzi znany z podwodnych wyczynów Leslie W. "Billy" Sunday (Robert De Niro). Starszy bosman sztabowy, który nie kryje swoich rasistowskich uprzedzeń, robi wszystko, aby zniechęcić Carla do nurkowania i służby wojskowej. Popiera go ekscentryczny dowódca szkoły kapitan "Mr. Pappy" (Hal Holbrook). Pomimo poniżania i piętrzenia trudności, czarnoskóry kursant nie zamierza zrezygnować. Nic nie jest w stanie złamać jego woli, ani biurokracja, ani morderczy trening. Leslie Sunday jest zaskoczony niezwykłą siłą charakteru Carla, jego odwagą i godnością.

Film opowiada prawdziwą historię, jedną z tych, które zmieniły oblicze współczesnych Stanów Zjednoczonych. Zainspirowany został historią życia Carla Maxie Brasheara (1931-2006), który w latach 50. XX wieku został pierwszym czarnoskórym nurkiem Marynarki Wojennej USA. Specjalizował się w najniebezpieczniejszych zadaniach ratowniczych pod wodą. Zdobył nie tylko dyplom US Navy Dive, ale był również pierwszym nurkiem przywróconym do czynnej służby po amputacji nogi. Autor scenariusza Scott Marshall Smith ("Rozgrywka") zaczerpnął wiele faktów z życia Brasheara, ale film nie jest schematyczną biografią. Reżyser GEORGE TILLMAN JR. ("Przepis na życie", "Revelation", "Notorious") nadał jej dramatyczną formę: obok scen akcji i wątku romansowego znalazło się także miejsce na problematykę rodzinną.

Zdjęcia kręcono w naturalnych plenerach, bo jak powiedział reżyser: "Chcieliśmy poznać, co to znaczy schodzić pod wodę w ciężkim skafandrze, oddychać przez rurkę i powierzyć komuś swoje życie. Najbardziej przerażał nas mrok panujący w głębinach - woda na pewnych głębokościach jest czarna jak smoła. Byliśmy pełni uznania dla pracy nurków i zastanawialiśmy się, jak udaje im się przetrwać". Udziałem wszystkich nurków jest poczucie izolacji. Filmowcy doświadczyli go podczas treningu, który poprzedził rozpoczęcie zdjęć. Szkolili się w Seattle Divers Institute of Technology, cywilnej szkole, którą prowadzi Bruce Banks, były nurek amerykańskiej marynarki wojennej. Banks nie tylko szkolił aktorów, lecz także objął funkcję konsultanta filmu, służąc ekipie bezcennym doświadczeniem. Do dyspozycji filmowców przez cały okres był również Carl Brashear. W rolach zaciekłych oponentów interesujące kreacje stworzyli Robert De Niro ("Zawodowcy", "Co jest grane?", "Wszyscy mają się dobrze") i Cuba Gooding Jr. ("Decydująca gra", "Bohater z wyboru", "Nieugięty"), wyróżniony Oscarem za "Jerry'ego Maguire'a". W roli żony Sundaya wystąpiła Charlize Theron ("Monster", "Daleka północ", "W Dolinie Elah", "Hancock").

Zdjęcia kręcono w Cathlamet i Longview w stanie Waszyngton, w Rainier, North Plains i Portland w stanie Oregon oraz w mieście Long Beach w Kalifornii. Ich autorem jest Anthony B. Richmond ("Nie oglądaj się teraz", "Facet pełen uroku", "Rocker"). Muzykę do filmu skomponował Mark Isham ("Rzeka życia", "Nell", "W cieniu chwały").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...