Ale kino+
alekino+
Film. SIŁA STRACHU

SIŁA STRACHU

Hide And Seek
thriller, USA, 2005, 97 min.
reżyseria: John Polson
obsada: Amy Irving, Dakota Fanning, Elisabeth Shue, Famke Janssen, Robert De Niro
Premiera w Ale kino+: 11.04.2020 r.
343
SIŁA STRACHU
© 2005 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

Kiedy Alison (Amy Irving), żona Davida Callawaya (Robert De Niro), nagle umiera, jego kilkuletnia córeczka Emily (Dakota Fanning) doznaje szoku, z którego nie potrafi się otrząsnąć.

Ojciec postanawia więc przenieść się razem z córką do niewielkiego miasteczka na północy stanu Nowy Jork i zamieszkać w willi nad jeziorem. David, który jest psychologiem, wierzy, że w nowym miejscu Emily zapomni o przeszłości i na nowo odnajdzie radość życia. Dzieje się jednak przeciwnie. Dziewczynka jeszcze bardziej zamyka się w sobie, a większość czasu spędza z tajemniczym przyjacielem Charlie'em. Oboje godzinami rozmawiają i razem się bawią, ale z czasem chłopiec staje się wobec dziewczynki coraz bardziej śmiały i zaborczy. Namawia ją do niebezpiecznych zachowań, a w dodatku nie lubi ojca Emily i obwinia go o śmierć jej matki. David prosi o pomoc swoją przyjaciółkę z Nowego Jorku Katherine (Famke Janssen). Razem dochodzą do wniosku, że chłopiec istnieje jedynie w wyobraźni dziewczynki. Przeczą temu jednak coraz bardziej przerażające zdarzenia w domu - ktoś wypisuje zdanie "Czy teraz widzisz?" na zasłonie prysznicowej w łazience, topi kota w wannie, a nawet zaczyna zagrażać życiu innych osób. Na dodatek David przeżywa senne koszmary, których nie potrafi wyjaśnić.

Scenariusz filmu tak bardzo spodobał się producentom, że z Ari Schlossbergiem, autorem-debiutantem podpisali umowę, zgodnie z którą wszelkich poprawek w tekście miał dokonywać właśnie Schlossberg (zwykle odpowiada za to kilku lub kilkunastu wynajętych pisarzy-scenarzystów). Równie pomyślnie układała się współpraca z reżyserem JOHNEM POLSONEM, który jako nastolatek zamierzał zostać wirtuozem... saksofonu (ojciec twórcy, Ron Polson, to ceniony australijski pianista jazzowy). John Polson zaczynał karierę jako aktor - występował w teatrze, potem w telewizji, a wreszcie w filmach kinowych - m.in. w obrazach "W imię braterskiej krwi" (1990), "Tacy jak my" (1994) i "Mission: Impossible 2" (2000), a za drugoplanową rolę w dramacie "Chłopcy" (1998) Rowana Woodsa otrzymał nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego. Polson odnosił też sukcesy jako reżyser - jego pełnometrażowy debiut "Kolor zachodu słońca" (1999) został wyróżniony Grand Golden Rail na Festiwalu Filmowym w Cannes, a także nagrodami na festiwalach w Porto, Puchon i na Hawajach. John Polson, który właśnie kończy pracę nad nowym filmem "Tenderness" z Russellem Crowe'em, jest również cenionym animatorem ruchu filmowego w Australii. Od roku 1993 organizuje Tropfest, najważniejszy w Australii Festiwal Filmów Krótkometrażowych, a w roku 1997 otrzymał nagrodę Byron Kennedy Australijskiego Instytutu Filmowego za wyjątkowy wkład w rozwój australijskiej kinematografii.

Główną rolę psychologa Davida zagrał w "Sile strachu" Robert De Niro - jeden z największych aktorów światowego kina, który ma na koncie dwa Oscary (za "Ojca chrzestnego II" i "Wściekłego byka"), Złoty Glob (za "Wściekłego byka") oraz wiele nagród za całokształt twórczości (m.in. Festiwalu Filmowego w Wenecji, San Sebastian i Moskwie). De Niro znany jest zresztą głównie z tego, że dla roli w niezwykły sposób potrafi zmienić się psychicznie i fizycznie - do "Wściekłego byka" przytył 30 kilogramów, a przed występem w "Taksówkarzu" przez miesiąc pracował jako taksówkarz i studiował książki o psychicznych zaburzeniach. W rolę filmowej córki De Niro w "Sile strachu" wcieliła się z kolei Dakota Fanning, która ma dopiero 12 lat, a już zagrała w ponad 20 filmach (m.in. "Człowiek w ogniu", "Sam", "Dziewczyna z Alabamy", "24 godziny", "Wojna światów") i otrzymała kilkanaście nagród. Jej rola w "Sile strachu" (wokalizy Dakoty wykorzystał również na ścieżce dźwiękowej do filmu John Ottman) wyróżniona została MTV Movie Award jako "najbardziej przerażający występ aktorski".

Krytycy chwalili również w "Sile strachu" zdjęcia, znakomicie potęgujące nastrój grozy. Ich autorem jest Polak Dariusz Wolski, absolwent łódzkiej "filmówki", który od 1979 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Zrealizował zdjęcia m.in. do "Karmazynowego przypływu" (1995), "Morderstwa doskonałego" (1998) z Michaelem Douglasem, "Bad Company" (2002) z Anthonym Hopkinsem oraz wszystkich części "Piratów z Karaibów" (premiera trzeciej, z udziałem Johnny'ego Deppa, Orlando Blooma i Keiry Knightley, planowana jest na 2007 rok).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...