Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SILKWOOD

SILKWOOD


dramat, USA, 1983, 125 min.
reżyseria: Mike Nichols
obsada: Cher, Craig T. Nelson, Kurt Russell, Meryl Streep
Premiera w Ale kino+: 30.09.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 673 miejsce w rankingu

Meryl Streep i nagrodzona Złotym Globem Cher w przejmującym dramacie Mike'a Nicholsa o kobiecie, która podjęła samotną walkę o prawdę i zapłaciła za to najwyższą cenę.

Karen Silkwood (Meryl Streep) zginęła w wypadku samochodowym 13 listopada 1974 roku, ale okoliczności tej śmierci niejasne pozostają do dziś. Kobieta jechała tego dnia na spotkanie z reporterem "New York Timesa", któremu miała przekazać informacje na temat warunków pracy w fabryce potężnego koncernu Kerr-McGee w Oklahomie. Silkwood pracowała tam jako laborantka przy reaktorze jądrowym - przedsiębiorstwo przygotowywało pluton dla elektrowni atomowych w Cimarron. Gdy kobieta zaczęła mieć poważne problemy ze zdrowiem, poddała się badaniom lekarskim, które wykazały, że jej organizm został napromieniowany. Chociaż szefowie obchodzili się z niebezpiecznym materiałem wyjątkowo beztrosko, pracownicy nie odważyli się na sprzeciw. Dopiero Silkwood postanowiła przerwać zmowę milczenia i zorganizowała w fabryce związek zawodowy walczący o prawa robotników. Rozpoczęła też prywatne śledztwo, dzięki któremu znalazła niezbite dowody, że kierownictwo zakładów dopuszcza się karygodnych nadużyć zagrażających życiu i zdrowiu pracowników. Gdy te właśnie materiały miała przekazać dziennikarzowi "New York Timesa", zginęła. Czy był to jedynie przypadek?

Film "Silkwood" zapowiadał się początkowo na przeciętną produkcję opartą na tragicznej, autentycznej historii. Okazał się jednak nadspodziewanym sukcesem - otrzymał Złoty Glob (i cztery nominacje do tej nagrody) oraz pięć nominacji do Oscara. Głównie dlatego, że za kamerą stanął MIKE NICHOLS, laureat Oscara i Złotego Globu za "Absolwenta" (1967) uznawanego za manifest ruchu kontestacyjnego, ale przede wszystkim twórca, który nawet z telewizyjnego serialu ("Anioły w Ameryce") potrafi uczynić mini-arcydzieło. Nichols dobrał sobie zresztą znakomitych współpracowników. Scenariusz, który wykorzystywał m.in. dowody zebrane w książce Richarda Raske "The Killing of Karen Silkwood" (1981), napisały wspólnie (wyróżnione nominacją do Oscara) Alice Arlen oraz Nora Ephron, która od tego właśnie filmu stała się dla Hollywood prawdziwą żyłą złota jako scenarzystka i reżyserka ("Kiedy Harry poznał Sally", "Bezsenność w Seattle", "Masz wiadomość", "Czarownica"). Autorem zdjęć został z kolei Miroslav Ondricek, wybitny czeski operator, stały współpracownik Milosa Formana (m.in. "Czarny Piotruś", "Miłość blondynki", "Hair", "Amadeusz"), pracujący z powodzeniem w Ameryce ("Rzeźnia numer 5", "Świat według Garpa", "Przebudzenia"), a nawet... w Polsce - Ondricek nakręcił zdjęcia do "Zaklętych rewirów" (1976) Janusza Majewskiego.

O ile znakomita rola Meryl Streep w tytułowej roli Karen Silkwood nikogo nie zdziwiła (aktorka miała już wówczas na koncie dwa Oscary za "Sprawę Kramerów" i "Wybór Zofii"), o tyle film Nicholsa okazał się trampoliną do aktorskiej kariery Cher. Pierwszy występ piosenkarki we "Wróć do mnie, Jimmy Dean" (1982) Altmana niektórzy mogli jeszcze uznać za jednorazowy kaprys piosenkarki, ale kolejne role Cher w "Silkwood" (nominacja do Oscara oraz Złoty Glob), "Masce" Bogdanovicha (nagroda aktorska w Cannes) i "Wpływie księżyca" (Oscar) udowodniły, że ta gwiazda pop rzeczywiście ma aktorski talent.

W latach 80. sprawa Karen Silkwood wciąż budziła zresztą w Stanach ogromne emocje. Przez wiele lat toczył się proces wytoczony przez rodzinę kobiety koncernowi Kerr-McGee (ostatecznie firma musiała zapłacić odszkodowanie), a gubernator Oklahomy zignorował prośbę Mike'a Nicholsa, który chciał realizować zdjęcia do "Silkwood" właśnie w tym stanie (ostatecznie powstały one w Teksasie). Do postaci Silkwood, która urosła do rangi symbolu, w piosence "We Almost Lost Detroit" odwołał się nawet Gil Scott-Heron ("Co powiedziałaby Karen/ Gdyby ciągle żyła? / Że kiedy chodzi o ludzkie bezpieczeństwo/ Pieniądze zawsze wygrywają").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...