Ale kino+
alekino+
Film. SIMPATICO

SIMPATICO


film kryminał, Wlk. Brytania/Francja/USA, 1999, 106 min.
reżyseria: Matthew Warchus
obsada: Catherine Keener, Jeff Bridges, Nick Nolte, Sharon Stone
Premiera w Ale kino+: 19.03.2008 r.
3.00
343
3 głosy | 781 miejsce w rankingu

Nakręcona w gwiazdorskiej obsadzie ekranizacja sztuki Sama Sheparda. W "Simpatico" nieczyste machinacje wokół końskich wyścigów są tłem dla czarnego kryminału o ludziach, których teraźniejszość spowita jest cieniem tajemnic z przeszłości.

Lyle, Vinnie i Rosie byli w młodości przyjaciółmi, a także wspólnikami w sprytnym oszustwie na wyścigach koni. Plan polegał na zamianie koni. Jego powodzenie wymagało zaszantażowania inspektora wyścigów; w rezultacie kariera urzędnika została złamana. Później drogi przyjaciół się rozeszły. Lyle (Jeff Bridges) ożenił się z Rosie (Sharon Stone) i został bogatym hodowcą wyścigowych koni w Kentucky. Vinnie (Nick Nolte) stoczył się, wiodąc żywot nadużywającego whisky nieudacznika na przedmieściach Los Angeles. Pewnego dnia Vinnie niespodziewanie kontaktuje się z Lyle'm i żąda natychmiastowego przybycia do Kalifornii. Przyjaciel z przeszłości nie mógł przypomnieć o swoim istnieniu w gorszym momencie. Lyle jest właśnie w trakcie negocjowania sprzedaży wartego miliony dolarów wyścigowego konia zwanego Simpatico. Mimo to rzuca wszystko i leci na Zachodnie Wybrzeże. Na miejscu potwierdzają się jego najgorsze przeczucia. Zgorzkniały i wypełniony poczuciem krzywdy Vinnie jest wciąż w posiadaniu dowodów na oszustwo sprzed lat i chce szantażować swego byłego kolegę. Co gorsza, zanim Lyle'owi udaje się opanować sytuację, zdesperowany Vinnie kradnie mu wynajęty samochód, portfel, dokumenty i bilet na samolot. Hodowca koni zostaje bezradny w norze, którą jego przyjaciel-szantażysta nazywał domem. Tymczasem Vinnie, przywłaszczywszy sobie tożsamość Lyle, podąża do Kentucky aby odnaleźć Rosie oraz pana Simmsa, człowieka, którego dwadzieścia lat wcześniej wraz z przyjaciółmi zniszczył szantażem.

Sztuka Sama Sheparda, na której oparty jest scenariusz "Simpatico", wciąga widza w wyjątkowo zawiłą, przewrotną intrygę na granicy prawdopodobieństwa. Najprościej pojęty realizm nigdy nie był jednak przedmiotem szczególnego zainteresowania Sheparda. Słynnego amerykańskiego dramaturga bardziej zajmuje studium charakterów oraz jego ulubiony temat: motyw tajemnic z przeszłości, trupów w szafie, które nie dają spokojnie spać bohaterom. Debiutujący brytyjski reżyser MATTHEW WARCHUS stara się dochować możliwie największej wierności duchowi tekstu Sheparda, a jednocześnie zmienić napisany dla teatru utwór w prawdziwe kino. Zamiar ten powiódł się dzięki zwerbowaniu do filmu rewelacyjnej obsady. Pierwsze skrzypce gra duet Nick Nolte i Jeff Bridges, ale równie ciekawe kreacje tworzą niedoceniana Catherine Keener, Albert Finney oraz Sharon Stone, która w roli uzależnionej od alkoholu żony głównego bohatera, jeszcze raz potwierdza swoją gwiazdorską charyzmę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...